Gastronomi Turizmi Sezon Kaygısını Ortadan Kaldırır

0

Turizm ve gastronomi sektörünün önde gelen isimlerini bir araya getirecek olan 2. Uluslararası Turizm Gastronomisi, Yatırımları ve Ağırlama Zirvesi FSUMMIT başladı.

Nirvana Cosmopolitan Hotel’deki Cosmos City & Performance Hall’de gerçekleşen organizasyonda iki gün boyunca gastronomi ve turizm konuşulacak.

Yerli ve yabancı yatırımcılar, otel ve restoran profesyonelleri, şefler ve F&B yöneticileri başta olmak üzere Ağırlama Sektörünün tüm paydaşları, FSUMMIT etkinliğinde bir araya gelirken organizasyonun açılış konuşmalarını Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık, TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı ve Sözen Organizasyon CEO’su Gökmen Sözen yaptı.

GÖKMEN SÖZEN: “165 PROFESYONEL GASTRONOMİYİ KONUŞACAK”

Açılış konuşmasında turizm ve gastronomi açısından Antalya’ya büyük önem verdiklerini belirten Gökmen Sözen “FSummit’in uzun yıllar Antalya markası olmasını arzuluyoruz. Bu organizasyonda ağırlama dünyasındaki değişim ve gelişimi gözler önüne sermek istedik.  İki gün boyunca 165 profesyonel turizmi ve gastronomiyi konuşacak” dedi.

ERKAN YAĞCI: “FSUMMİT FARKLI BİR DEĞERDİR”

Açılışta konuşan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ise “Antalya turizmin başkentidir” diyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Antalya, Türkiye’deki her iki yataktan birine sahiptir. Antalya, Türkiye’ye gelen 3 turistten 2’sini ağırlamaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman Antalya turizmin başkenti olmayı hak etmektedir. Ancak daha iyi olmak için deneyimlerin paylaşılması önemli. Bu noktada FSummit farklı bir değerdir.”

SURURİ ÇORABATIR: “GASTRONOMİYE EĞİLİM ARTTI”

TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır da bu tür zirvelere her zaman destek verdiklerini belirterek şu açıklamaları yaptı: “Pandemi turizmi ve yeme-içme sektörünü çok etkiledi. Pandemi ile birlikte turizm STK’ları ve Turizm Bakanlığı bir araya gelerek Güvenli Turizm Sertifikası hayata geçirildi. Bu uygulama tüm dünyaya örnek olurken turizm hareketlerimizin başlamasını da sağladı” dedi.
 
2021’in kendilerine göre başarılı bir yol olduğunu belirten Sururi Çorabatır, “2021 yılında Fransa ve İspanya gibi turizm ülkelerini geride bıraktık. 2022 yılında 2019 yılı rakamlarına yaklaşacağız. Bir taraftan Pandemi koşulları altında turizm yapmaya çalışırken turizm trendleri de değişim gösteriyor. Özellikle Gastronomiye eğilim arttı. Deniz, kum ve güneşin yanında da artık gastronomi de bir seçenek haline geldi. Gastronomi turizminde pay sahibi olanlar gelirlerinin büyük kısmını bu alandan elde ediyor. Gastronomi, turizm sektörü içinde en fazla gelir bırakan konu. Bizim de 500 yıllık bir mutfağımız var. Bunu iyi değerlendirmeliyiz” diye konuştu.

OSMAN AYIK: “GASTRONOMİ MEVSİMSELLİĞİ KIRABİLİR”

Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık ise “Antalya’nın dünya turizminde vazgeçilmeyen bir destinasyon haline geldi. Antalya’daki mevsimselliği kırmak için en önemli konu gastronomidir. Antalya’nın gastronomi turizmine dikkat çekmek için bu etkinlik büyük önem taşıyor. Bu etkinlik kapsamında 41 farklı oturum gerçekleşecek. Bu organizasyonla Antalya, turizm, tarım ve ağırlamada bir kez daha ön plana çıkacak” dedi. 
Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.