5 yıl sonra İlk uçuş!

0

5 yıl önce uçuşlara kapatılan Türkiye’nin 57. havalimanında dün yeniden uçak seferleri başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tokat Havalimanı’nın açılışını gerçekleştirdi. Açılış öncesinde İstanbul Havalimanı’ndan 114 yolcu taşıyan uçak Tokat Havalimanı’na iniş yaptı.

Tokat Havalimanı’nın açılışı öncesi 5 yılın ardından Tokat’a ilk sefer yapıldı. İstanbul Havalimanı’ndan 09.00’da kalkış yapan TK- 2582 sefer sayılı yolcu uçağı 10.27’de Tokat Havalimanı’na 114 yolcusu ile iniş yaptı.

Türkiye’nin 57. havalimanına Tokat ismini taşıyan uçakla sefer yapan yolcular yaşadıkları sevinci dile getirdi.

Risk sebebiyle 2017’de uçuşlara kapatılmıştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünce ihale edilen havalimanı, 550 milyon TL’ye mal edildi. 45 metre genişliğinde 2 bin 700 metre uzunluğunda pisti bulunan havalimanı son teknoloji ile donatıldı. Türkiye’nin 57. havalimanı olan Tokat Havalimanında ASELSAN tarafından üretimi yapılan yerli ve milli X-Ray cihazları kullanıldı. İstanbul Havalimanında kullanılan aletli iniş sistemi Tokat Havalimanı’nda da pilotlara büyük kolaylık sağlayacak. 1987 yılında inşa ettirilen eski Tokat Havaalanı, pist yönü ve uzunluğu nedeni ile risk taşıdığı için 2017 yılında seferlere kapatılmıştı. Eski Havalimanı itibaren eğitim, sağlık, vıp, askeri uçuşlara hizmet verildi

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.