Ali Çandır; “Bunu dediğimiz için turizmciler bize kızıyor!”

0

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (ANSİAD) üye kahvaltısına konuk olarak katılan Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’nın 2021 yılında 9 milyon civarında bir turisti ağırladığını söyledi.

 

“Ülkemizin değerlerini bedavaya satıyoruz’ dediğimizde

turizmci arkadaşlarımız bize kızıyor”

Çandır şöyle konuştu: ” Sebze ve meyvede satarken kaybediyoruz demiştik. Turizmde de aynı şekilde kaybediyoruz. Değerlerimizi ucuza ihraç ederek döviz bazında düşüşler yaşandı. Turizmci arkadaşlarımız bize ” Ülkemizin değerlerini bedavaya satıyoruz” dediğimizde bize kızıyorlar. Kişi başına 600 dolar civarında bir turizm geliriyle bu işin sürdürülebilir olup olmadığı tekrar konuşulmalı. Kişi başına turizm gelirinde yine düşüş yaşadık. 600 dolara gelen bir insanın günlük 1 ton suyumuzu tükettiği, minimum 25-30 kilogram atık bıraktığı bir kentte bunun karşılığının 600 dolar olmaması gerekiyor. Ülke değerlerinin ucuza satılmaması gerekiyor. Çünkü biz bugünü kurtaracak şekilde bu fiyatlarla yaptığımız satışlarla farkında olmadan gelecekteki çocuklarımızın iklimine, toprağına, havasına, suyuna zarar veriyoruz.” (

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.