Antalya’da 100 bin turizm çalışanı işsiz kalacak

0

Tüm dünyayı etkisi altına alan koranavirüs salgını nedeniyle Antalya’da turizmde en az 100 bin çalışanın işsiz kalacağı tahmin ediliyor.

Dünya gazetesinden Fikri Cinokur’un haberine göre, Turizm İşçileri Sendikası Başkanı Ümit Akduman 2014-2015 sezonunda Gazipaşa’dan Fethiye’ye kadar bölgede turizm sektöründe 600 bin, bu tarihten itibaren de yaşanan kriz dönemlerinde 150 bin kişinin çalıştığını ifade etti Akduman, koranavirüs salgını nedeniyle kış sezonunda yüzde 25-30 kapasite ile çalışan tesislerin de durumunun  çok kötüye gittiğini kaydetti.

Akduman, şöyle devam etti: ”Suriye’de yaşanan kriz, Rusya ile ilişkiler ve mülteciler gibi nedenlerden dolayı turizmin 2020’nin kötü geçeceğini  söylüyorduk. Ama koronavirüsü salgını ile turizmciyi daha kötü bir süreç bekliyor. Otellerde 1 Nisan’dan itibaren ücretsiz izinler başlayacak. 8-10 oteli olan yarısını işletecek. Tek otel işletenlerin durumu oldukça zor.  Yeni sezon için kadrolarını kurmaya çalışan oteller bırakın işçi almayı mevcut olanların yarısını çıkartabilir.”

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.