Antalya’da otel doluluklarındaki son durumu açıkladı

0

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Haziran başından beri havayoluyla ortalama 60 binin üzerinde günlük kente giriş yapan yabancı turist sayısının son bir iki haftadır 70 binleri geçtiğini söyledi.

Bayramda otel dolulukları yüzde 100’e yakın

Yazıcı, “Hatta rekorumuzu da kırdık geçen cumartesi, 84 bin sadece yabancı girişi oldu havalimanlarımızdan. Doluluğumuz çok iyi, geçen hafta birçok turizmciyle görüştüm, bayramda dolulukların yüzde 100’e yakın olduğunu ifade ediyorlar” dedi. Geçen yıl Kurban Bayramı’nda olduğu gibi bir doluluk olacağını tahmin ettiğini belirten Yazıcı, ” Yabancı turist noktasında zaten çok iyi gidiyoruz. Rakamlarımız çok güzel, 1003 uçak iniş-kalkışıyla rekor kırmıştık, geçen cumartesi günü de yine ona yakın uçak iniş-kalkış olmuştu” diye konuştu.

Geçen yılın yüzde 150 üzerindeyiz

2019 turizm verilerini yakalamanın biraz zor olduğunu, ancak geçen yılın çok üstünde seyrettiğini kaydeden Yazıcı, “Geçen yılın yüzde 150 üstündeyiz, hatta iyiye doğru gidiyoruz. Bayram tatilinin dokuz gün olmasının yerli turizmde çok ciddi hareket getireceğini hissetmeye başladık. Herkesin Antalya’mızdan istifade etmesini istiyoruz. ” ifadelerini kullandı.

İlk 6 ayda Almanya birinci

Yabancı turist girişlerinde bu yıl ülkeler sıralamasında farklılıklar olduğuna dikkat çeken Yazıcı, “İlk 6 ayda hala Almanya birinci sırada. 954 bin 988 Alman vatandaşı. Rusya ikinciliği aldı 785 bin, İngiltere üçüncü, Polonya ve Hollanda şeklinde sıralamamız. Avrupa’nın öne geçtiğini görüyoruz. Bu bizi mutlu, memnun ediyor. Ukrayna girişimiz yok denecek kadar azaldı. Ama Avrupa ülkelerinden ciddi geliş var. ” diye konuştu.

Yer bulamayıp telefonla arayanlar var

Bu bayram tatili için büyük otellerde şu an için yer bulma sıkıntıları olduğundan bahseden Vali Yazıcı, yer bulamadığı için telefonla arayıp yardım isteyenler olduğundan bahsetti. Yazıcı, şunları söyledi:

“Birkaç tane oldu tabi, bulabildik, büyük otellerde tabi biraz yer sıkıntı var. Ama henüz geçen yılki o pozisyona düşmedik. Geçen yıl pandeminin de bitişiyle belki müthiş bir talep vardı. Birkaç büyük otelle ilgili doluluklarını öğrendim. Tam o durumda değiliz ama inşallah o duruma geliriz. Biz istiyoruz ki herkes bu şehre gelsin. Arayıp yardım isteyenler tek tük oluyor, bu hafta daha da artar muhtemelen. Çünkü küçük işletmelerimizde de rezervasyonlarda ciddi artış başladı.”

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.