Antalya’da ‘Paskalya’ sevinci: 15 günde yüz güldüren sonuçlar!

0

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle özellikle turizmin etkilendiği Antalya’da, yaz sezonu öncesi Paskalya Bayramı umut oldu. 2020’de Paskalya tatilini de kapsayan nisan ayında kente 905 kişi gelirken, bu rakam 2022’nin Nisan ayı bitmeden 300 bini buldu.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, pandemi ve savaşın 2022’de turist eğilimini etkileyeceğini belirterek, ilk testin de Paskalya Bayramı’nda yaşanacağını söyledi. Nisan ayına denk gelen Paskalya tatilinin başlamasıyla sezona yönelik resmin netleştiğini ifade eden Yavuz, “Görünen o ki; pandeminin sona ermesi, savaşın güncelliğini kaybetmesi üzerine 2 yıldır Paskalya tatili yapamayan Avrupalı turistler, kendilerini güneşli Akdeniz ülkelerine attı” dedi.

15 günde 300 bin Avrupalı turist

Yılın en önemli pazarlarından İngiltere’den günlük 3-4 bin gelişle bu yılın sürprizini yapacağını gösterdiğini kaydeden Yavuz, yavaş yavaş tekrar başlayan İskandinav ve Doğu Avrupa pazarlarının da sezona göz kırptığını vurguladı. Yavuz, 1-15 Nisan arasında Avrupa’dan gelen turist sayısı toplamının 300 bine yaklaştığını açıkladı.

Antalya Nisan’ı 600 binle kapatabilir

2020’nin Nisan ayında pandemi ve tüm ülkelere uçuşların kapalı olması nedeniyle Antalya’ya gelen turist sayısının sadece 905 olduğunu belirten Yavuz, 2021 yılı nisan ayındaki toplam turist sayısının ise 178 bin olduğunu hatırlatarak, “Bu yıl 1-15 Nisan’da geçen yılı ikiye katlamış durumda. Ay sonundaki beklentimiz ise 600 bin ve geçen yıl nisan ayını dörde katlamasını ümit ediyoruz” dedi.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.