Antalya’ya Kamp İçin 1.000 Futbol Takımı Gelecek

0

Futbol turizminde dünyanın önemli destinasyonları arasında yer alan Antalya’ya, kamp sezonunda yaklaşık 1000 takım, 1500’e yakın organizasyon için gelecek. AKTOB Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Alkaya “Bizim isteğimiz, Avrupa’nın güçlü liglerinden önemli takımları ağırlamak. Bizim tesislerimiz bu konuda çok iyi” dedi.

1500’E YAKIN ORGANİZASYON

Dünya turizminin önemli destinasyonlarından biri olarak gösterilen Antalya, iklimi, doğal güzellikleriyle turistler kadar sporcuların da tercih ettiği kentler arasında üst sıralarda yer alıyor. Pandemiye rağmen bu yıl 9 milyondan fazla turisti ağırlayan Antalya, deniz, kum, güneş turizminin yanı sıra spor turizmiyle de adından söz ettiriyor. Türkiye’nin futbol takımları açısından en önemli kamp merkezlerinden olan Serik’teki oteller, futbol turizmine yönelik hazırlıklarını tamamladı. Kentte yer alan 300’den fazla FIFA standartlarına uygun tesisten yaklaşık 80’inin bulunduğu Serik’te sahaların bakımı tamamlandı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Cornelia Diamond Genel Müdürü Zafer Alkaya, kentin futbol turizmiyle ilgili alt yapı ve olanaklarının üst düzeyde olduğunu söyledi. Antalya ikliminin yurt içi ve yurt dışından takımların kamp yapması için son derece uygun olduğuna değinen Alkaya, ocak ve mart ayı sonunu kapsayan kamp sezonunda kente 1000 civarında takımın 1500’e yakın organizasyon için geleceğini söyledi.

“GELEN TAKIMLARI GENELLİKLE RUS PAZARINDAN”

Geçmiş yıllarda kamp yapan marka değeri yüksek futbol takımlarının bu sene Antalya’yı tercih etmediğinden bahseden Alkaya “Gelen takımlar genellikle Rusya pazarından. Avrupa’nın alt kategorideki takımlarından ilgi devam ediyor. Bizim isteğimiz, Avrupa’nın güçlü liglerinden önemli takımları ağırlamak. Bizim tesislerimiz bu konuda çok iyi. Marka takımlar ülkemize gelsinler ki, burada ağırlayalım. Liglerde devre arasının kısa olması nedeniyle Antalya’ya ilginin azaldığını görüyoruz. Geçen sezon Süper Lig takımları, kısa bir süre de olsa değerlendirip geldiler. Bu sezon için şimdilik gelişme yok” diye konuştu.

“AMACIMIZ ÖNEMLİ TAKIMLARIN ANTALYA’DA KAMP YAPMASI”

Futbol turizminin pandemiden olumsuz etkilendiğinden bahseden Alkaya, şunları söyledi: “Büyük takımların Antalya’yı tercih etmemesinin nedeni, pandemi öncesine dayanıyor. Rakip ülkelerden İspanya ve Portekiz’in fiyatta ucuzlama yapması ve Avrupa’da olmaları bizi olumsuz etkiledi. Bu başarıyı yakalamış bir kentiz. Tekrar çabalarımızı sürdürerek önemli takımları, Antalya’ya getirmek istiyoruz. Bütçe önemli değil. Marka takımların reklam şansı farklı irdelenmeli. Onlar sadece para değil, ülkemizin reklamını da yapıyor. Bizim ilk amacımız; önemli takımların Antalya’da kamp yapmalarını sağlamak. Şartlar güçleşse de cazibe yaratacak çok şeyimiz var.”

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.