ATOR, Rus turistlere en çok bağımlı olan ülkeleri açıkladı

0

Seyahat bilgi platformu Mabrian Technologies tarafından yapılan araştırmalara atıfta bulunan ATOR, Batı ülkeleri tarafından ilan edilen yaptırımlar nedeniyle Rusya’ya hava sahasını kapatan ülkelerin turizm gelirlerinde büyük düşüş yaşanacağını ifade etti. Açıklamada, bu ülkelerdeki konaklama endüstrisiyle hava yolu şirketlerinin zarar göreceği belirtildi.

Rus turistlere bağımlı ülkelerin başında Türkiye geliyor

Rus turistlere en çok bağımlı turizm sektörünün Türkiye olduğunu açıklayan analistler, 24 Şubat’tan itibaren önümüzdeki altı ay boyunca Rusya’dan yapılan düzenli uçuşların dikkate alınarak yapılan hesaplamalara göre, bu dönemde Rusya’dan en çok uçuş yapılan ülkenin Türkiye olabileceğini vurgularken, Batı ülkelerinin aksine hava sahasını kapatmayan Türkiye’ye yaklaşık iki milyon Rus turistin gelebileceğinin altını çizdi.

Önümüzdeki 6 ay içerisinde Rus turistlere ev sahipliği yapacak avantajlı ülkeler arasında birinci sıradaki Türkiye’yi Özbekistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır takip etti.

ATOR, bu ülkelerin Rus turistlere bağımlı ülkeler arasında yer aldığını belirttiği açıklamasında, öte yandan Almanya, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin turizm faaliyetlerinde Rus turistlere biraz daha az bağımlı olduğunu aktardı.

Açıklamada aynı zamanda“COVID-19 krizini aşmış görünen Avrupa’daki turizm sektörünün Ukrayna krizinin yarattığı yeni istikrarsızlık nedeniyle büyümesinin engelleneceğini de ekledi.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.