Bağlıkaya: Edirne çok daha hareketli bir şehir olacak

0

TÜRSAB’ın Edirne inceleme gezisi, 3 Haziran Cuma günü başladı. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın da katıldığı organizasyona kültür turizmi alanında faaliyet gösteren çok sayıda seyahat acentası temsilcisi katıldı.

Edirne Belediyesi’nin tarihi binası önünde törenle karşılanan TÜRSAB heyetine, belediyenin meclis salonunda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından kentin turizm potansiyeli hakkında detaylı bir sunum yapıldı.

“Altının kıymetini sarraf bilir”

Turizmde seyahat acentalarının öneminin farkında olduklarını vurgulayan Recep Gürkan, 2014 yılında 2 milyon olan kentin ziyaretçi sayısının TÜRSAB’ın ve seyahat acentelerinin desteği ile sürekli arttığını söyledi. Edirne’nin turizmde yoluna seyahat acentaları ile devam edeceğini ifade eden Gürkan, TÜRSABa ve seyahat acentalarına verdikleri değeri şöyle ifade etti “Altının kıymetini sarraf bilir diye bir atasözü vardır. TÜRSAB’ın da bu ülke için, bu ülkenin ekonomisi insanları ve sektör çalışanları için kıymetli olduğunu biliyorduk, ama yeterince iyi bildiğimizi 2017 yılı sonrası fark ettik ve ilişkilerimizi geliştirmek için gayret ettik”.

TÜRSAB’la birlikte 10 milyona ulaşacağız

Edirne turizmindeki hedeflere de değinen Recep Gürkan, 2014 yılında uygulamaya koydukları orta vadeli planda hedefi 5 milyon ziyaretçi olarak belirlediklerini ve bu sayıya ulaşmaktan dolayı gururlu olduklarını söyledi. Yeni hedeflerinin 10 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmak olduğunu açıklayan Recep Gürkan, “TÜRSAB ile beraber yapacağımız çalışmalarla 10 milyon hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum” diye sözlerini tamamladı.

Bağlıkaya: Edirne’nin çok daha hareketli bir şehir olması gerekiyor

Ardından konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ise Edirne’de bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek sözlerine başladı. TÜRSAB’ın ülkenin tüm destinasyonları için çalışmalar yaptığını anlatan Firuz Bağlıkaya, “Turizmde bir farkındalık yaratıp, bölgenin kendi özelliklerini öne çıkartacak, rakipleriyle arasındaki farkı ortaya koyacak unsurları geliştirmek için mümkün olduğu kadar seyahat acenteleri ile beraber bölge gezileri yapıyoruz. Şimdi fark ettim 5 yıldır burayı ihmal etmişiz. Tabi bunun 2 yılını pandemiye saymak lazım. Bundan sonra daha sık gelmeyi ümit ediyorum. Hem 15 milyon nüfuslu İstanbul’a yakın olması hem de 3 sınır kapısına sahip bir şehir olması nedeniyle, Edirne’nin çok daha hareketli bir şehir olması gerektiğine inanıyorum. Bunu da başaracağız.” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda Edirne’de bu yıl ilki düzenlenen 9/8 Festivali’ne denk gelen organizasyon nedeniyle, TÜRSAB heyeti festivalin açılış törenine ve ardından düzenlenen gala yemeğine katıldı.

Renkli görüntülere sahne olan festival bugün de devam ediyor.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.