Bağlıkaya’dan ‘Vize’ İsyanı!

0

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Sözcü TV’de katıldığı programda Schengen vizesinde yaşanan sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bağlıkaya’nın açıklamaları özetle şöyle:

Randevu süreleri 3 ayın üzerine çıktı

” Pandemi döneminde konsolosluk ziyaretlerimizde bize hep ülkesini ziyaret eden konsolosluk görevlilerinin geriye gelmediği bu yüzden vize işlemlerinin belli bir süre aksayacağı yönünde açıklamalar yapılıyordu. Ama şimdi pandemi gibi bir durum ortada yokken vize sorunu giderek büyüyor. Eskiden bir hafta 10 gün içinde randevu alınırken şu anda randevu süreleri 3 ayın üzerine çıkmış durumda

Vize kotaları 1000’den 200’e düşürüldü

Ayrıca ortalama vize kotaları 1000 civarındayken şu anda 200’e düşmüş durumda. Eskiye göre 5’te bir oranında müracaat kabul ediliyor.

Ret oranları yüzde 50’nin üzerine çıktı

Ayrıca ret oranları da artmış durumda. Aslında sistemli bir şekilde Türk vatandaşlarının turistik amaçlı gezilerinde sıkıntı var. Ret oranlarının artmasında da konsolosluklar kontenjan sınırını gerekçe gösteriyor. Geçen senelerde yüzde 15’lerdeki ret oranı 2023’te yüzde 50’lerin üzerinde seyrediyor.

Karaborsa VİP vize türedi

Bir başka sıkıntımız daha var. Normal Schengen vize ücretleri 80 euro. Birde 20-30 Euroluk hizmet bedeli karşılığında bu vizeler alınacakken şu anda VİP vize diye bir sistem çıkarılmış vaziyette. Bu vize sisteminde randevunuzu erken almak istiyorsanız ya da o randevu sırasına yer almak istiyorsanız 300 Euro’dan başlayıp 1000 Euro’ya kadar çıkan bir karaborsa sistemi oluşmuş durumda. Maalesef otel parasını ödeyen uçak biletini alan insanlar vize alamadığı için mecburen pahalı da olsa bu yöntemi tercih ediyorlar

Yurtdışına tur düzenleyen acentalarımız ciddi sıkıntıda!

Seyahat acentaları satışlarını programlarını çok önceden yapıyorlar. Otel, uçak ücretleri ödeniyor fakat vize almaya sıra geldiğinde 3-4 ay sonrasına randevu veriliyor. Hiç kimse 5-6 ay sonrasıyla ilgili seyahat programlaması yapmıyor. Yurtdışına tur düzenleyen 1000 civarında seyahat acentamız var. Bu acentalarımız işlerini yapamıyor vize sıkıntısından dolayı. Ciddi mağduriyet söz konusu.

En çok sorun Almanya ve Fransa’da yaşanıyor

Şu anda vize randevusu alınırken en çok sıkıntı Almanya ve Fransa’da yaşanıyor. Yunanistan en esnek davranan ülkelerden birisi. Şu anda yurtdışı seyahat taleplerinde çok ciddi şekilde vizesiz ülkelere kayış var.”

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.