Bakan Ersoy’a acil çağrı: Tur operatörlerine koltuk başı 50 euro destek verilmeli!

0

Türkiye’ye en çok turist getiren tur operatörleri arasında yer alan Akay Turizm’in sahibi Ethem Okudur son yaşanan gelişmelerin ardından devletin atması gereken adımlarla ilgili çağrıda bulundu.

Doğu Avrupa ve Balkan pazarından Türkiye’ye yoğun turist getiren Akay Turizm’in sahibi Ethem Okudur 2022 sezonunun turizm sektöründe istikrarlı yılların başlangıcı olarak görülürken yine birkaç basamak geri gidildiğini söyledi.

Savaşın uzaması Rusya’dan turist operasyonunun gerçekleşme şansını kaybettiriyor

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın uzaması, olası Rus operasyonunun gerçekleşme şansını gün be gün kaybettirdiğini belirten Okudur ” Barışın sağlanması halinde iyi bir ihtimal ile “insanların seyahat özgürlüklerinin kısıtlanmaması” konusu gündeme alınabilir. Bu durumda uçuşların gerçekleşebilmesi için kalkabilecek ilk yaptırımın uçakların yedek parça, sigorta konularında yaşanan problemlerin çözülmesi olarak görsek de bir sonraki aşamada aşağıdaki muhtemel sorularla karşılaşacağız.” diye konuştu.

Cevap bekleyen sorular?

Okudur şu ifadeleri kullandı: “Sadece Türk bayraklı uçakların uçabilmesi halinde bile, Rusya buna izin verecek mi ? Buyurun gelin turistleri alın mı diyecek? Kendi ekonomik menfaatlerini koruyacak uygulamaları ki bunlardan birisi iç pazarında seyahat teşviki olmayacak mı? Uçuşların gerçekleşmesi gibi bir ihtimalinde bile gelebilecek turist sayısı, otellerde yeterli dolulukları sağlayarak, sektörün tok ve dik durmasına imkan verecek mi? Rus bankalarına uygulanan swift kısıtlamalarına gelince; uçuş kısıtlamalarında kayda değer bir gelişme olmadan, ödemeler konusunu gündeme getirmenin bir anlamı yok. Zira İran’da da benzer sorunlar var iken bile bir şekilde turizm hareketlerinin gerçekleştiğini görüyoruz.”

Avrupa pazarında en büyük sorun tur paketlerinin zararına satılacak noktaya gelmesi

Şu an aktif olan Avrupa pazarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Okudur sözlerine şöyle devam etti: ” Evet, pandemi sürecinin son aşamasına girdiğimizi düşünürken, gerek COVID salgının ölümcül riskinin azalması, gerekse aşılanma oranının artmasının Avrupa da satışlara olumlu şekilde yansımasını görsek de, savaşın ve beraberinde yaşanan ekonomik krizin küresel boyutlarının olumsuz etkileri ile yakın zamanda yüz yüze geleceğimiz aşikardır. Şu anda bu durumun küresel etkisi olarak Avrupalı ( Baltık, Balkan dahil) tüm Tur operatörlerinin karşısına çıkan en büyük sorunu; Operatörlerin artan yakıt fiyatı nedeni ile uçak maliyetlerinin artması satılmış paketleri bile nerede ise zararına getirecek bir şekilde yükselmiş olmasıdır.

Yani, bu sezona yönelik satılan odalar da eğer bu konuda bir hamle yapılmaz ise eriyebilir. Bu koşullar, sadece Rus pazarında yeterli hareket olmaz ise otelini hiç açmamayı, yada açıksa kapatmayı düşünen otelcileri daha da ümitsizliğe sürükleyecek. Diğer taraftan otellerin kapanması halinde ortaya ciddi anlamda işsizlik sorunu gündeme gelecektir.”

Bakan Ersoy’a çağrı: Koltuk başı 50 euro devlet desteği verilmeli

Okudur Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a da şu çağrıda bulundu: “Ben Sayın Bakanımızdan ilk etapta operatörlerimize uçuş katkısı olarak artan uçak yakıt farkını telafi edebilecek koltuk başı 50 Euro bir devlet desteği sağlanmasını ve bu hamlenin operatörlerin gelişmelerden ötürü kapasitelerini düzenlemeye yönelik yeni planlama yapmasına imkan vermeden hayata geçirilerek duyurulmasını önemle rica ediyorum.

Diğer bir talebim ise pandemi süresince yeterli desteği alamayan seyahat acentaları için tur, transfer, taşımacılık KDV oranının düşürülmesidir. Zira %8 marjında bile alınan alt kalemler %18’den faturalandırılmak zorunda ve daha önce konaklama konusunda bu kolaylık otellere sağlanmıştı.

Umarım bu destek taleplerimiz olumlu değerlendirilir, her boyutta, operatörler ve acentalar için bir kaderine terk edilmişlik yerine dinamik kazanımlar sağlanır.”

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.