BİRLEŞEREK SORUNLARI ÇÖZECEKLER

0

Son zamanlarda pandeminin etkisiyle de birlikte artan maliyetler karşısında çözüm üretmeye çalışan hizmet sektörünün iş verenleri, bir araya gelerek sorunlarını etkili bir şekilde anlatmak istiyor. Antalya Restoran ve Kafe İşletmecileri Derneği (ARKİD) Kurucu Başkanı Mevlanapetrol Group Yönetim Kurulu Üyesi Salih Yılmaz, sektör paydaşlarıyla ortak çözüm arayışlarını artık dernek çatısı altında çözeceklerini açıkladı.

ANTALYA Restoran ve Kafe İşletmecileri Derneği, işletme sahiplerinin sorunlarını etkili bir şekilde dile getirmek için geçtiğimiz günlerde kuruldu ve ilk toplantısını gerçekleştirdi. Mevlanapetrol Yönetim Kurulu Üyesi ve Derneğin Kurucu Başkanı Salih Yılmaz, işletme sahipleri olarak amaçlarının artan maliyetler karşısında sorunlarını daha etkin bir şekilde hem kamuoyuyla paylaşmak hem de yetkili makamlarla ortak noktada buluşmak olduğunu söyledi.

KDV’NİN YÜZDE 1’E İNMESİ

Yılmaz, derneğin kurulur kurulmaz faaliyetlerine ve girişimlerine başladığını dile getirerek, önemli kararlar alındığını ifade etti. Yılmaz, “Biz bir tabela derneği olmayacağız. Birlikten güç doğar amacıyla tek bir çatı altında toplandık. Üyelerimiz Antalya’nın en bilinen ve popüler mekanların sahipleri. Yeme içme sektörü pandemiden dolayı zaten büyük bir yara aldı. Tam toparlanacağız ve yine misafirlerimizi ağırlamaya başladığımız sırada bu kez artan maliyetler iyici işin içinden çıkılmaz haller yarattı. Bizler hem istihdama dolayısıyla da Türkiye ekonomisine hatırı sayılır katkılar sunuyoruz. Hizmet sektörü önemli ölçüde motivasyon ister. Müşterilerimize kaliteli hizmet verebilmek için her gün büyük bir çaba sarf ediyoruz. Çalışanlarımızla zorluklara göğüs geriyoruz ancak son zamlar ve gıdada yaşanan artış hesaplarımızı alt üst oldu. Son zamanlarda hükümet tarafından marketlerde uygulanan KDV indirimini sektör olarak biz de istiyoruz. KDV yüzde 1 olmalı. İlk amacımız bu uygulamanın yürürlüğe girmesi olacak” dedi.

“SORUNLARA ORTAK AKILLA ÇÖZÜM BULACAĞIZ”

ARKİD’in kuruluş amaçları arasında aslında hizmet sektörünün kaliteyi yakalaması olduğunu belirten Salih Yılmaz, “Bizler işletmelerde verilen hizmetin kalite standartlarını da yükseltmek üzere kurulduk. Bundan böyle Antalya’da gerçekten misafirlerimizin memnuniyetini en üst düzeyde tutmaya çalışacağız. Bu amaç doğrultusunda önümüzde görünen bazı engellere de dernek çatısı altında çözüm üreteceğiz. Mesala KDV oranının ardından yaşadığımız en büyük maliyet artışları da kira ve AVM’lerde paylaşılan ortak alan ücretlerinin artışı. Bu anlamda işletme sahipleri olarak anlayış ve çözüm istiyoruz. İnanıyorum ki birlikten güç doğacak ve sesimizi yetkili makamlara en etkili bir şekilde duyuracağız. Görüştüğümüz sorunları tek tek sıralayarak gün be gün ilerleme kaydederek ortak akıl mantığıyla çözüme ulaştıracağız” diye konuştu.

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.