Bunu yapmayan oteller seyahat acenteleriyle çalışamayacak

0

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, tüm il kültür ve turizm müdürlükleri ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğine konuya ilişkin yazı gönderdi.

Oteller için son süre 28 Temmuz

Yazıda Turizmi Teşvik Kanunu’nda geçen yıl yapılan düzenlemeyle konaklama tesislerinin faaliyette bulunabilmeleri için Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm işletmesi belgesi veya basit konaklama turizm işletmesi belgesi alma zorunluluğu getirildiği hatırlatıldı.

Kanundaki değişikliklerin yürürlüğe girdiği 28 Temmuz 2021’den önce faaliyette bulunan ve bakanlık onaylı turizm işletmesi belgesine sahip olmayan konaklama tesislerine, 28 Temmuz 2022’ye kadar il kültür ve turizm müdürlüklerine başvurmaları halinde basit konaklama turizm işletmesi belgesi verileceği bildirilen yazıda, başvuru süresinin kesin olduğu ve süre uzatımı yapılmayacağı belirtildi.

Belge almayan oteller seyahat acentalarıyla çalışamayacak

Seyahat acentelerinin bakanlıktan turizm belgesi almamış konaklama tesisleriyle çalışmasının yasal olarak mümkün olamayacağına dikkat çekilen yazıda, acentelerinden, konaklama tesisleriyle anlaşmalar yaparken tesislerin bakanlığın turizm işletmesi belgesi veya basit konaklama tesisi turizm işletmesi belgesi alıp almadıklarına azami özen göstermeleri istendi.

Anlaşmaların bakanlık onaylı belgesi olan konaklama tesisleriyle yapılmasının önemi vurgulanan yazıda, daha önce yapılmış anlaşmalara konu konaklama tesislerinin, 28 Temmuz itibarıyla bakanlıktan belge alıp almadığının sorgulanarak anlaşmaların gözden geçirilmesi gerektiği kaydedildi.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.