Burak Tonbul: “Türkiye, diplomasideki olumlu havayı turizmde fırsata çevirmeli”

0

Touristica ve Diana Travel Yönetim Kurulu Başkanı Burak Tonbul, Türkiye’nin diplomaside estirdiği olumlu havayı fırsata çevirmesi gerektiğini söyledi.

Touristica ve Diana Travel Yönetim Kurulu Başkanı Burak Tonbul, Türkiye’nin diplomaside estirdiği olumlu havayı fırsata çevirmesi gerektiğini söyledi. Önceki yıllarda Rusya ve Ukrayna pazarlarının yoğun talebi nedeniyle Avrupa’daki bazı pazarların ihmal edildiğini belirten Tonbul, “Türkiye’nin diplomaside estirdiği olumlu havayı fırsata çevirmeliyiz. Avrupa pazarına her zaman ihtiyacımız var. Bu dönemde ihmal ettiğimiz pazarlarımızı geri kazanabiliriz” dedi.

“Hayal kırıklığı yaşıyoruz”

Turizmcilerin Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrasında 2016 yılından buyana sadece 1,5 sene iyi sezon geçirdiğini belirten Burak Tonbul, turizmcilerin ardı ardına gelen krizlerden kafasını kaldıramadığını söyledi. Tonbul, “Rusya ile uçak krizi ve ardından yaşanan darbe girişimi sonrasında 2019’un yarısı iyiydi. Ama sonrasında pandemi geldi. 2022 yılı için ise rezervasyonların da iyi etkisi ile iyi bir sezon geçireceğimizi düşünüyorduk. Bu beklentiyle sezona hazırlanırken yaşanan bu savaş bizde çok büyük bir şok etkisi yarattı ve daha önce tecrübe ettiklerimizden çok daha derin bir problem ve bilinmezlikle karşılaştık. Şu an da karışı karşıya kaldığımız bu kötü sürprizin hayal kırıklığı aşamasını yaşıyoruz. 2016 yılından bu yana yaşadığımız krizlerin yarattığı finansal zorlukları bu sene bir nebze giderebilmeyi bekliyorduk. Savaş nedeniyle bu planları gerçekleştirmemiz çok zor. Çünkü Rusya ve Ukrayna pazarının sahil bölgelerinde kapsadığı oran yüzde 40’ı oluşturuyor. Antalya 14 milyon turist ağırladığı dönemde bunun 6 milyonunu Rus ve Ukrayna pazarlarından sağlıyordu. Bu kaybı başka bir Pazar veya pazarlarla bu kadar kısıtlı zamanda tamamlamanız mümkün değil. Her ne kadar umut verici şekilde barış görüşmeleri devam etse de halen bir belirsizlik ortamı mevcut. Bu ortamda Ukrayna’dan bir beklentimiz yok. Rusya’dan da kaç kişi gelir ve ne kadar açık kapatır bunu tahmin etmek bugünün koşullarında mümkün değil” dedi.

“İngiltere’den Türkiye’ye şimdi çok ciddi bir talep var”

Turizmcilerin Rusya ve Ukrayna pazarlarından doğacak açığı kapatmak için Avrupa ve İngiltere pazarına odaklandığını belirten Burak Tonbul, İngiltere pazarından Türkiye’ye ciddi bir talebin olduğunu söyledi. Tonbul: “İngiltere pazarı, normal şartlarda en büyük üçüncü pazarımızdır. Pandeminin ilk yılında da İngiltere pazarı bizi kurtaran pazarlardan biri oldu. Geçen sene ise bu pazarın nimetlerinden maalesef bilinen sebeplerle faydalanamadık. Geçen sene Türkiye’ye gelememenin getirdiği etki ile İngiltere’den Türkiye’ye şimdi çok ciddi bir talep var” şeklinde konuştu.

“Olumlu havayı fırsata çevirebiliriz”

Burak Tonbul, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken Türkiye’nin diplomasideki olumlu görüntüsünün fırsata çevrilmesi gerektiğini söyledi. Tonbul şu açıklamaları yaptı: “Barış yanlısı tutumu, Rusya ve Ukrayna’yı bir araya getirme çabası Türkiye’yi takdir edilen bir konuma getirdi. Bu durumu turizmde değerlendirmeliyiz. Daha önceleri çeşitli sebeplerle kaybettiğimiz veya sayıları önemli ölçüde düşen Fransa, İtalya, İspanya, İskandinavya, Belçika, Hollanda gibi pazarları birazda Rus ve Ukraynalı misafirlerin yoğun talepleri sayesinde görmezden gelmiştik. Bu pazarları tekrar canlandırabilmek için uluslararası diplomaside Türkiye’nin estirdiği olumlu havayı fırsata çevirebiliriz. Yelkenlerimizi şişirmeliyiz. Türkiye bu pazarlarda bilinen ve müşterisi olan bir ülkedir.”

“İyi bir erken rezervasyon dönemi geçiriyoruz”

Deneyimli turizmci, özellikle son 5 yılda hep ön plana çıkan iç pazarı da değerlendirdi: “İç Pazar hepimizin bildiği gibi son dönemde Türkiye’deki tatil destinasyonlarında kendisine çok önemli bir yer buldu. İç pazar tüketicisi erken rezervasyonun faydalarını gerçek manada kullanır oldu. Bugün her müşterimiz erken rezervasyondan maksimum fayda sağlamak istiyor. Enflasyonun etkisini de görmemezlikten gelemeyiz. Fiyatların düşeceği beklentisi de gerçekleşmeyecek. Türk misafirler özellikle enflasyondan zarar görmemek için erken rezervasyona ilgi gösteriyor. Enflasyon etkisi ve kur baskısı bugünkü satış rakamlarının daha sonra bulunamayacağını gösteriyor. Misafirlere sunduğumuz taksit ve geri ödeme imkanları da büyük avantajlar sağlıyor. İyi bir erken rezervasyon dönemi geçiriyoruz.”

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.