Çetin Osman Budak; “İktidara geldiğimizde bu Bakanlıkları ayıracağız”

0

CHP İstanbul İl Başkanlığı Turizm Komisyonu’nun gerçekleştirdiği Turizm Çalıştayı; İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Çalıştaya CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, Bayındır, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek ile birlikte Bayındır, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyesi ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak ile birlikte Turizm Komisyonu üyeleri katıldı.

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyesi ve CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak konuşmasında dikkat çekici açıklamalar yaptı.

İktidara geldiğimizde bu Bakanlıkları ayıracağız

Kültür ve Turizm Bakanlığının ikisinin bir arada olmasının turizme ya da kültüre yeteri kadar eğilmemeyi beraberinde getirdiğini belirten Budak, “Bu bakanlıkları biz ayıracağız. İktidara geldiğimiz zaman, Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı ayrı ayrı olacak. Çünkü turizmi ancak turizmin ustaları, duayenleri toparlayabilir diye düşünüyorum. Aşağı yukarı Türkiye’ye dört saatlik uçuş mesafesinde, 1,5 milyar insan yaşıyor ve bunların gelir düzeyleri ortalaması 10 bin doların üstünde. Biz yoğun olarak üç pazardayız. Ukrayna ve Rusya; Türkiye turizminin %27’sini kapsıyor. Yani neredeyse üçte biri. Türkiye’ye gelen turistten üç tanesinin bir tanesi bu iki pazarda ve bunlarda da savaş var. Bu çeşitlendirilebilir. Bu bahsettiğim alan 30 trilyon dolarlık bir bölgeden bahsediyorum. Yani uçuş mesafesi dört saat olan bölgede 30 trilyonluk gayri safi hasıla var. Çok büyük bir rakam. Bu turizme bir şekilde dönüştürülebilir’’ dedi.

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.