Fibula Travel Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Mavisu ; “Balkan pazarının Türkiye’nin 3. Ana Pazarı Olabilir”

0

AKTOB’un Nirvana Cosmopolitan’da organize ettiği 11. Uluslararası Resort Turizm Kongresi kapsamında “Doğu Avrupa ve Balkan Pazarında Durum” başlığını taşıyan bir panel düzenlendi.

AKTOB Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı panelde konuşan Fibula Travel Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Mavisu, Balkan pazarının Türkiye’nin üçüncü ana pazarı olabileceğini söyledi.

Ayhan Mavisu’nun açıklamaları şöyle: “2019 Balkanlarda iyi bir sezon geçirdik. Antalya’ya 100 bin Türkiye’ye ise toplam 130 bin turist getirdik. 2020 için de iyi bir yatırım yaptık. Yüzde 40 rezervasyon artışı da yakalamıştık. Covid gelince çöktük kaldık ve çok büyük sıkıntılar yaşadık. Burada bazı otelci arkadaşlara teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bütün ödemelerini iade ettiler. Geri kalan bölümü de kendi imkanlarımızla çözdük. Parasını isteyen yolculara parasını iade ettik. Bu noktada otelcilerle biraz da havayolu şirketleri ile sıkıntılarımız oldu. Küçük sıyrıklarla durumu atlattık.

Balkan ülkelerini örnek alırsak tüm sınır kapılarını ve giriş kayıtlarına bakarsak 2018’de 3 milyon 877 bin ziyaretçi, 2019’da ise 4 milyon 705 bin Balkanlı Türkiye’yi ziyaret etti. 2020 de ise 1 milyon 820 bine rakam düştü. 2021’de 2 milyon 236 bin kişi ülkemize geldi. Balkan pazarı hep üvey evlat gibi görüldü Türkiye’de. Bu pazara önem verilmedi. Bizim için Balkan pazarı Rusya ve Almanya’dan sonra üçüncü derecede önemli bir Pazar. Dolayısı ile bunun farkında olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Öncelikle Balkanlardan sadece soğuk hava gelmiyor. Tatil için insanlar da geliyor. Almanya ve Rusya’dan sonra Türkiye için üçüncü ana pazar Balkanlardır. Balkan pazarı önem vermemiz geren bir pazardır. Öncelikle otelci arkadaşlar bunun farkına varın. Artık global dünyada her şeyin online olduğu dünyada fiyat farklılıklarının son derece anlamsız olduğunu düşünüyorum. Otelci arkadaşlarımızın bunun da farkında olmalarını istiyoruz. Bakanlık noktasında eskiden çok kötü durumdaydık ama şimdi daha iyi durumdayız. Bakanlığımızdan Balkanlarla ilgili reklam bütçesinin artırılmasını talep ediyoruz. Klasik reklam mantığı artık geçerli değil. Online ve sosyal medya üzerinden reklamların artırılması gerektiğini düşünüyorum. Balkanlar Türkiye’nin 3. ana pazarı olabilecek potansiyele sahiptir.”

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.