Fikri Ataoğlu: Şu anda otellerimizdeki doluluk oranı çok yüksek!

0

KKTC Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu salgın öncesi 2019 yılında KKTC’ye gelen turist sayısının 1 milyon 700 binlerde olduğunu, bu rakamın 2021’de 400 bine gerilediğini söyledi.

Eylül sonuna kadar 1 milyon 200 bin turisti ağırladık, yıl sonunda 2019’u yakalayacağız

“Bu yılın eylül ayı sonuna kadar ülkemize gelen turist sayısı 1 milyon 200 bin dolayında. Yıl sonuna kadar 2019 rakamlarını yakalamış olacağız. Otellerimizdeki doluluk oranı çok yüksek. Yaz döneminde ülkemize günde gelen uçak sayısı 5 iken şu an için 13 ile 15 arası. Amacımız, KKTC’yi 12 ay turist ağırlayacak bir yer haline getirmek. Pandemi sonrası eski rakamlarımızı yakaladık. Gelecek dönem daha yüksek turizm rakamlarına ulaşmayı hedefliyoruz. Bunun için altyapısı ile birlikte alternatif turizm modeli yaratıyoruz. Alternatif model oluşturabilmek için yeni yat limanları, golf sahaları yapmanın yanı sıra Girne’de iki ayrı teleferik projesini hayata geçireceğiz.”

Bazı havayolu şirketleri Ercan Havalimanı’nda uçuşlara başlayacak

Ataoğlu, Ercan Havalimanı’nda süren yeni terminal binası ve tesis çalışmalarının tamamlanmasıyla bazı hava yolu şirketlerinin KKTC seferlerine başlamasını beklediklerini, bunun da ülkedeki turizm için önemli bir katkı anlamına geleceğini sözlerine ekledi.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.