Flaş karar… Turistlerde Türkiye’de aşı olabilecek, ücret alınacak mı?

0

Türkiye’ye turist olarak gelen yabancı uyruklu kişilere talep etmeleri halinde Covid-19 aşısı uygulanıp uygulanmayacağına yönelik Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OSHAD) Sağlık Bakanlığı’na başvurarak yabancı turistlere talep etmeleri halinde aşı uygulanıp uygulanmayacağına dair görüş istedi.

OSHAD’a Sağlık Bakanlığı’ndan cevap geldi. OSHAD’a Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin imzasıyla gönderilen yazıda şu ifadelere verildi.

” Ülkemizde ikamet etmeyen ve oturma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişilere, talep etmeleri halinde COVID-19 aşısı uygulanıp uygulanmayacağı ve ücret alınıp alınmayacağı hakkında görüş talebinde bulunduğunuz ilgide kayıtlı yazınız incelenmiştir.

Turistlere de hastanelerde aşı yapılabilecek, uygulama ücretli aşı ücretsiz

COVID-19 pandemisi nedeniyle ülkemizde alınan önlemler ve yaygın aşılama programları sayesinde vaka sayılarının kontrol altında tutulmaya çalışılmaktadır. Halk sağlığının korunması ve toplumsal bağışıklık açısından aşısız bireylerin toplum içerisinde bulunması ciddi risk oluşturmaktadır. Bu yüzden aşı talep eden kişilerin aşıya erişiminin sağlanması önem arz etmektedir. Bu nedenle ülkemizde ikamet etmeyen ve oturma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişilere;

-Aşı uygulanması esnasında sağlık kuruluşları tarafından Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi Ek-2A listesinde bulunan S100041 kodu altında uygulama ücreti alınacak olup ayrıca aşı bedeli alınmayacaktır.

-Sağlık İl Müdürlüklerinde görevli HSYS il yöneticileri tarafından yetki verilmiş kişilerin gözetiminde, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış sağlık kuruluşlarında yapılabilecektir. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.”

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.