Görülmemiş ret oranı… Türk vatandaşlarını bekleyen Schengen tehlikesi!

0

Son günlerde AB ülkelerinin Türklerin Schengen başvurularına yönelik artan ret yanıtları yaklaşmakta olan bir tehlikeye işaret ediyor.

26.3 milyon euro boşa gitti

2015 yılından bu yana Schengen başvurusu reddedilen Türk vatandaşlarının boşa ödediği para ise 26.3 milyon Euro’yu buldu.

Her 5 başvurudan 1’i artık reddediliyor

Dünya Gazetesi’nden Barış Erkaya’nın haberine göre 2015 yılından bu yana Türklerin Schengen başvurularına verilen red oranı 4.5 katına çıkmış durumda. Daha basit anlatmak gerekirse 2015 yılında Avrupa ülkelerinin konsolosluklarına Schengen başvurusu yapan her 100 Türk’ten 4’ü ret alırken 2021 sonu verilerine göre bu rakam her 100 Türk’ten 20’ye çıkmış durumda. Yani her 5 başvurudan 1’i artık Schengen ülkeleri tarafından reddediliyor. 2015’te yüzde 95.71 olan vize başvurusu kabul oranı yüzde 80.98’e inmiş durumda. Üstelik 2015’ten beri bu oranda yukarı yönde hiçbir kımıldama yok. Her yıl bir öncekinden daha düşük bir kabul gerçekleşmiş. 2015’te en yüksek Schengen başvurusu yapan 50 ülkenin vize başvurusu kabul oranlarına ilerleyen yıllar itibariyle baktığımızda aradan geçen 7 yılda her yıl vize ret oranı büyüyen ülke sayısı sadece 7. Bu ülkelerden biri de Türkiye. Şu ana kadarki 2022 istatistikleri ise henüz açıklanmış değil. Bunu da gelecek yıl göreceğiz. 2015-2021 arası istatistikleri ise tablodan görmek mümkün.

Geri dönmezler korkusu mu?

Avrupa ülkelerinin reddedilen vize başvurularıyla ilgili bilindiği gibi pek sebep gösterme huyu bulunmuyor. Bu nedenle “Neden reddedildim” sorusunun yanıtını resmi yoldan almak pek mümkün değil. Fakat sızan bilgilere göre Schengen başvurusu ret sayısının hızla artmasının en önemli sebebi Avrupa ülkelerine giden Türklerin geri dönmediği veya dönmeyebileceği yönündeki endişeler. Fakat bu genel yargının ihracat cephesinde çalışan bir çok üst düzey profesyoneli de zor duruma düşürdüğü, ihracatçı Türk şirketlerinin uluslararası pazarlama departmanlarında çalışan yöneticilerin bile bu genelleştirilmiş bakış açısı nedeniyle vize kabulü alamadığı ve fuarlara veya hedef pazar görüşmesi randevularına katılamadığı yönünde şikayetler artmış durumda.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.