Güngör: Durum ciddi, turizm çalışanları için acil sosyal konut üretilmeli!

0

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör, turizm sektöründe yaşanan lojman-konut sorunu nedeniyle sektörün olumsuz etkilendiğini, kalifiye elaman ve nitelikli iş konusunda sıkıntılar yaşandığını söyledi.

 

Başkan Güngör, “Yaşanan konut sıkıntısı ve ev kiralarının yüksek olması nedeniyle barınma sorunu yaşayan turizm çalışanları bölgeyi tercih etmiyor. Turizm sektöründe çalışan personelin önceliği lojman oldu. İş müracaatında bulunan personeller ilk olarak turizm tesisinin lojmanı olup olmadığını soruyor ve çalışanlar lojman olan otelleri tercih ediyor. Kiraların yüksek olması ve kiralık ev bulunamaması nedeniyle turizm işletmeleri çalışan bulmakta zorluk çekmeye başladı. Hızlı biçimde konut sorunu çözülmezse kalifiye personel konusunda yaşanan sorunlar artacak ve önümüzdeki yıllarda çalışan bulmakta sıkıntı yaşanacak” dedi.

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, turizm sektörüne yönelik devlet tarafından kapsamlı bir lojman ve sosyal konut projesi hazırlanarak sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi. Bölgede en çok çalışanın turizm sektöründe olduğuna vurgu yapan Başkan Güngör, “Bölgemizde turizm sektörü çalışanlarının lojman ve konut sorununu çözmeliyiz. Devlet tarafından yapılacak bir proje ile sorun çözülmelidir” dedi. Bölgedeki turizm tesislerinde çalışan kalifiye personelin yurt dışındaki tesislere yönelmeye başladığına vurgu yapan Başkan Güngör, “Çalışan durumunda olan insanlarımız için acil bir biçimde sosyal konutlar yaparak konut sıkıntısı giderilemezse tersine göç başlar ve özellikle turizm de yaşanan eleman sorunu içinden çıkılmaz bir duruma gelir. Turizm tesislerine yönelik yapılacak proje bölgedeki konut sorununa da olumlu yansıyacak ve sorunun çözülmesine katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.