İç hat biletlerinde tavan ücrete zam geliyor

0

Uçak biletlerinde tavan ücret konusu, yeni kabinenin ilk toplantısında ele alındı. Güvenilir kaynaklara göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı görevlendirdi.

Yılmaz, hemen ertesi gün başta Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi olmak üzere havayolu şirketlerinin üst yönetimiyle bir toplantı yaptı. Şirketler, iç hatlarda bilet fiyatlarının artan maliyetlerini ve giderlerini karşılamaktan uzak olduğunu, bu nedenle dış hatlara ağırlık verdiklerini belirtti. Şirketler, tavan ücretin artırılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

1500 TL’ye çıkacak

Halk TV’den Olcay Aydilek’in haberine göre; Tavan ücretle ilgili son toplantı hafta içinde Ankara’da yapıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, perşembe günü havayolu şirketlerinin üst yönetimini konuk etti.

Yöneticiler, havayolu şirketlerinin görüşlerini ve taleplerini iletti. Yöneticiler, bu toplantıda artan operasyonel giderlerine işaret etti. Uçak biletlerinde tavan ücrete en son geçen yıl eylül ayında zam yapıldığını, aradan geçen süre içinde maliyetlerinin (daha akaryakıt ve personel) ciddi artış gösterdiğini kaydetti. Şirketler, tavan ücrette maliyetlerini karşılayacak bir artışın zorunlu olduğu görüşünü dile getirdi.

Tavan ücretle ilgili yapılan çalışmalar Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le de paylaşılacağı belirtildi. Şimşek’in de görüşünün alınmasının ardından zam oranı netleşecek.

Tavan ücrete, en az yüzde 30 zam yapılması bekleniyor. Bu durumda ekonomi sınıfında tek yön uçak bileti fiyatı, bin 500 TL düzeyine çıkacak.

Eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Binali Yıldırım’ın girişimiyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 2013 yılında iç hatlarda ekonomi sınıfında tek yönde tavan ücret uygulamasını başlattı. Bu dönemde tavan ücret, 299 lira olarak belirlendi. 2021 yılı sonunda 499 TL olan tavan ücret, uygulamanın başladığı günden bugüne 5 kez zamlandı. Halen bin 150 TL olarak uygulanıyor. İç hat business ve dış hat biletlerinde tavan ücret bulunmuyor.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.