‘İkinci çeyrekte Türkiye liderliğini kaybetti’

0

Rusya’nın en büyük cep telefonu operatörlerinden olan Megafon’un araştırmaları, Nisan-Haziran 2022 döneminde yurt dışına seyahat eden Rus turist sayısının son üç yılın rekorunu kırdığını gösterirken, bununla birlikte bu rakamların hala pandemi öncesi 2019 yılı sonuçlarından yüzde 50 daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Megafon hattı kullanıcılarının yurtdışı kullanım (roaming) istatistiklerinin analizine dayanan şirket araştırmasına göre, bu yılın ikinci çeyreğinde yurt dışına seyahatlerde lider ülke Belarus olurken, geleneksel liderliğini kaybeden Türkiye ise ikinci sırada yer aldı.

En fazla yurtdışı seyahati yapılan ülkeler listesinin üçüncü sırasında yüzde 52 artışla Kazakistan bulunurken, 2019 yılında Türkiye’nin reytingin tartışmasız tek lideri olduğu, Belarus’un ikinci ve Finlandiya’nın ise ilk üçte yer aldığını hatırlatan Megafon uzmanları, Türkiye’yi ziyaret eden Rus turist sayısının 2019’a kıyasla yarı yarıya azaldığına da dikkat çekiyor.

2022 yılında Rus turistlerin pandemi öncesi 2019 yılına kıyasla yurtdışında daha uzun kaldığını kaydeden cep telefonu operatörü, ortalama yurtdışı seyahati süresinin sekiz günden 10 güne çıktığını bulurken, Rusların daha karmaşık ve daha pahalı ulaşım nedeniyle kısa yolculukları giderek daha fazla reddettiği sonucuna vardı.

2019’a kıyasla yabancı ülkelere yapılan seyahatlerin dikkate alındığı araştırmada Rus turist akışındaki büyüme açısından liderler arasında yüzde 71 büyümeyle Rusya’nın direkt uçuşlarının olduğu Kırgızistan birinci sırada yer alırken, yüzde 55 büyümeyle Özbekistan ikinci oldu.

Şirket, buna ek olarak Rusların uzak ülkelere daha sık uçmaya başladığını da gözlemlerken, Nisan-Haziran 2022 döneminde Sri Lanka’ya giden Rus turist sayısının 2019’dan bu yana yüzde 39, Maldivler’e yüzde 27 ve Seyşeller’de yüzde 4 artış gösterdiğini ekledi.

Yurtdışında cep telefonu kullanım (roaming) istatistiklerine göre Belarus, Rus turistlerin telefonla görüşme süresi açısından kişi başına 26 dakikalık görüşme süresiyle şampiyon olurken, Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) Rusya’ya yapılan aramalar ortalama 19 dakika olarak kaydedildi.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.