İspanya’ya İngiliz turist dopingi!

0

İspanya havalimanlarından, Haziran 2023’te yaklaşık 9,1 milyon uluslararası giriş oldu. Girişleri yüzde 25 payla İngiltere pazarı sürükledi.

İngiltere pazarı sürükledi

Haziran ayında İspanya’ya gelen toplam yolcu sayısının %25,1’ini oluşturan Birleşik Krallık, yıllık bazda +%9,8’lik bir büyüme kaydederek bu pazarın İspanya’ya gelen toplam yabancı yolcu sayısı içindeki payını artırdı.

Bu büyüme tüm toplulukları etkiledi, ancak özellikle İngiliz pazarından gelen yolcuların sırasıyla %28 ve %20,6’sının varış noktası olan Balear Adaları ve Kanarya Adaları’nda.

Low cost havayolları sürüklüyor

İspanya havalimanlarından giren yolcuların %59,8’i düşük maliyetli (Low cost) havayollarıyla (+%9,4), kalanı da (%40,2) geleneksel havayollarıyla (+%10,9) oldu.

Turespaña’nın aylık raporuna göre, yurtdışından gelen yolcuların %96,9’unu Balear Adaları, Madrid Topluluğu, Katalonya, Endülüs, Valensiya Topluluğu ve Kanarya Adaları tarafından alındı.

Polonya yükselişte

Haziran ayında en yüksek büyümeyi Polonya (+%37), Portekiz (+%19,7) ve İtalya (+%15,4) sağladı. Daha az gelişen pazarlar ise Almanya (%-0,3), ardından Hollanda (%+2,7) ve Belçika (%+4) oldu.Fransa, Haziran ayında tüm yolcuların %7,5’ini oluşturdu. Hollanda’dan gelen yolcular toplamın %4,8’ini oluşturdu.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.