Kruvaziyer devi, Türk şirkete talip!

0

İsviçre merkezli MSC, Türk işadamı Mehmet Kutman’ın sahibi olduğu Global Ports Holding’in çoğunluk hissesini almak için masada.

Global Port satın alma teklifini doğruladı

Londra Borsası’na kote olan Global Ports, MSC’nin hisse satın alma teklifini doğruladı. Türk işadamı Mehmet Kutman’ın sahibi olduğu dünyanın en büyük kruvaziyer limanı işletmecisi olan Global Ports Holding PLC (GPH.L), Çarşamba günü, İsviçre merkezli MSC’den hisse satışına yönelik teklif aldığını açıkladı. Londra’da işlem gören Global Ports’un hisseleri, bu açıklamanın ardından yükselişe geçerek, son iki yılın zirvesini gördü. Global Ports’un 14 ülkedeki 26 limanı bulunuyor.

19 kruvaziyer gemisi var

İtalyan Aponte ailesinin sahibi olduğu İsviçre merkezli denizcilik şirketi MSC, dünyanın en büyük konteyner gemi filosuna sahip olmasının yanı sıra en büyük üçüncü yolcu gemisi hattını da işletiyor. Küresel ticaret yükünün yüzde 80’den fazlasının taşındığı denizyolunda, pandemiyle birlikte yaşanan konteyner krizi, navlunda rekor artışların yaşanmasına neden olmuş, gemilerin günlük kazançları 10 kata yakın artmıştı. Armatörlük şirketleri özellikle 2021 yılında tarihi kârlılıklara imza attı Dünyanın en büyük iki armatörlük şirketinden biri olan MSC, rakibi Danimarkalı Maersk gibi bir yandan onlarca yeni gemi siparişi verirken diğer yandan lojistik sektöründe şirket avına çıktı.

MSC, yakın zamanda Bollore Africa Logistics’i 6 milyar dolara satın almayı kabul etmiş, Mart ayında ise İtalyan feribot operatörü Moby’den hisse alarak, yılın başlarında ortak bir şirket kurmuştu. Ayrıca Alitalia’nın halefi olan ITA’yı satın almak için Lufthansa ile teklifte bulundu.

Ayrıca Brezilya bölgesel konteyner nakliye operatörü Log-In Logistica’nın çoğunluk hissesini almak için harekete geçti.

MSC’nin konteyner gemi filosu 4.2 milyon TEU’nun üzerinde. Şirketin küresel tersanelerde 60’a yakın gemi siparişi bulunuyor. Şirketin ayrıca 19 kruvaziyer gemisi var.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.