Macaristan’dan tanıtım atağı…

0

Türkiye’den daha fazla turist çekmek için harekete geçen Macaristan Turizm Ajansı (Visit Hungary), Türk seyahat acentalarına yönelik tanıtım kampanyası başlattı.

Macaristan Turizm Ajansı tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen Macaristan Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Macaristan Başkonsolosu Dr. Attila Pintér, “Turizm, Macaristan ekonomisi için her zaman önemli bir yere sahip oldu. Bugüne kadar wellness, sağlık ve şarap turizmine yatırımlar yapıldı. Şarap sektörü, son 25 yılda hükümetin inanılmaz destekleri sayesinde çok gelişti. Ancak şu anda yüksek miktarda talebi karşılayamaz durumdayız. Avrupa ülkelerinden yılda 1 milyon şişe talep edilirken, Macar üreticiler kaliteden taviz vermedikleri için 10 bin şişe üretiyorlar” dedi.

Spor turizminin de son 15 yılda gelişme gösterdiğini, ülkenin hentbol, futbol ve atletizm alanında pek çok organizasyona ev sahipliği yaptığını dile getiren Pinter, “Turizm alanında faaliyet gösteren Türk şirketleri için Macaristan’da sayısız fırsat var. Özellikle Budapeşte’de çok fazla Türk tarih ve kültür mirası yapıları bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda Türk Hükümeti ile iş birliği yaptık ve eski binaların restorasyonu yapıldı. Türkiye’den herkesi bu muhteşem Türk mirası yapıları görmeye davet ediyorum” diye konuştu.

Yeni bir uçuş destinasyonu

Macaristan Turizm Ajansı (Visit Hungary) İş Gelistirme Bölge Başkanı Ivan Ljubinkovic, Macaristan ve Türkiye arasında dil yapısı ve kültürel açıdan birçok benzerlik bulunduğunu belirtti. Ljubinkovic, “Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Avrupa’nın en önemli destinasyonlarından bir tanesi… Türkiye’den başta İstanbul Havalimanı olmak üzere Sabiha Gökçen, Antalya ve İzmir havalimanları ile bağlantılı uçuşlarla Macaristan’a gitmek mümkün. Önümüzdeki dönemde bu destinasyonlara bir yenisinin daha eklenmesini bekliyoruz” dedi.

Gastronomide çok güçlü

Bu yıl Budapeşte’nın 150.yılını kutladıklarını ve ülkeyi ziyaret için çok güzel bir yıl olduğunu aktaran Ljubinkovic, sözlerini şöyle sürdürdü: “Farklı kültürlerle yüzyıllar içinde şekillenen bu şehir aileler açısından da güvenli. Şehrin iki yakasını birleştiren zincirli köprünün restorasyonu tamamlandı ve harika bir görünüme kavuştu. Budapeşte mimarisi şehrin çeşitliliğini görmek için çok güzel bir araç. Kültürler arası kavşak misyonu üstlenen şehrin turizmini geliştirmek için birçok proje yürütüyoruz. Kent Parkı projesi kapsamında birçok müze gezilebilir. Orta Avrupa’da en fazla Michelin yıldızlı restoranı olan ülkeyiz, gastronomi en güçlü olduğumuz alanlardan biri. Kaplıca ve spa turizminin yanı sıra yıl boyu süren çeşitli festivallerle ülkenin farklı noktalarını keşfedebilirsiniz.”

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.