Oya Narin; “Turizmcinin 16 Milyar Dolarlık Kredi Yükü Yeniden Yapılandırılmalı”

Oya Narin; "Turizmcinin 16 Milyar Dolarlık Kredi Yükü Yeniden Yapılandırılmalı"

0

TÜRSAB 2021 Turizm Kongresi kapsamındaki ilk panel “Konaklama sektörü – Seyahat acentası ilişkisi denklemini doğru kurmak” başlığı altında gerçekleştirildi. Panelde konuşan TTYD Başkanı Oya Narin; “Turizmcilerin 16 milyar dolarlık kredi yükü yeniden yapılandırılmalı” dedi.

Moderatörlüğünü T.C. 54’üncü Hükümet Turizm Bakanı Bahattin Yücel’in üstlendiği panelde
TTYD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin, Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık, AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı ve POYD Yönetim Kurulu Başkanı Ülkay Atmaca panelist olarak yer aldı.

TTYD Başkanı Oya Narin; “Turizmcilerin 16 milyar dolarlık kredi yükü yeniden yapılandırılmalı”
Panelde konuşan TTYD Başkanı Oya Narin şu açıklamaları yaptı: “Bu sektör 80’lerden sonra büyük bir vizyon ve dayanışma ile çok zor şartlarda yatırım sürecine girdi. Türk yatırımcısı seyahat acentelerinden de destek alarak gönülden gelen inançla yatırımlara giriştik. Şu an sektör 16 milyar dolar kredi yükü taşıyor. Bu yük varken 1 milyon 600 bin yataktan her sene 200 binini her sene yenilemek zorundayız. Seyahat Acentaları ve tur operatörlerinin bizim önümüze koyacakları yeni ufuklarla bu yatırımların teminatını oluşturacağız. Turizm yatırımcısı bu mevzulara çok kısa vadeli bakmıyor. Turizm yatırımcısı 12-14 yıllık perspektiflerde bakıyor yatırımlara. Bizler bugünkü zor şartları biliyoruz ve yine de geleceğimize olumlu bakıyoruz. 2023 ve sonrası dünya turizmi çok büyük bir taleple karşı karşıya kalacak. Burada en büyük sıkıntımız hukuki düzenlemelerin yapılmasıdır. Bütün STK’ların bir arada çalışması da gerekiyor. Bir de bölgelere göre seyahat acentası ve tur operatörlerinin nasıl satış yapacağının taahhüt edilmesi gerekiyor. Tur operatörleri büyük bir sarsıntı yaşadı. Özetle Türkiye Seyahat Acentaları Kanunu, ve otelcilerin resmi bir kanuna kavuşması gerekiyor. Bunlar yapılamadığı için Ege Bölgesi istenen gelirleri elde edemiyor. Bu kredilerin hepsi ödenir. Bütün bunları aşacağımızı düşünüyorum. 35 yıldır iş hayatındayım. Krizlere alışığız. Kendi becerilerimizle ayaktayız. Acenta ve tur operatörlerimiz satış olacak derse sıkıntı yok. Sadece maliyetlerde sıkıntı yaşarız. Seyahat acentalarımızın ve tur operatörlerimizin işletme sermayesi anlamında desteklenmesi gerekiyor. Ayrıca turizmcilerin 16 milyar dolarlık kredi yükünün yeniden yapılandırılması gerekiyor. Ancak hala 25-30 Euro gibi fiyatları konuşuyoruz. Biz inanıyoruz ki TTYD olarak gelecek parlak görünüyor ve geleceğe umutla bakıyoruz. Bir değer kaybı yaşıyoruz. Bu nedenle satış fiyatımızın artması gerekiyor.”

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.