Pasaport – Vergi ve Harçlara Enflasyonun Çok Üzerinde Zam!

Pasaport - Vergi ve Harçlara Enflasyonun Çok Üzerinde Zam!

0

2021 yılı için yeniden değerleme oranı yüzde 36,20 olarak belirlendi. Buna göre pasaport, vergi ve harçlara enflasyonun çok üzerinde zam geldi.

Konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Vergi Usul Kanunu’nundaki düzenlemeye atıfta bulunulan tebliğde, şunlara yer verildi:

”Yeniden değerleme oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında (Ekim ayı dahil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’nde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olup, bu oranın Hazine ve Maliye Bakanlığınca Resmî Gazete ile ilan edilmesi gerekmektedir

Bu hüküm uyarınca yeniden değerleme oranı 2021 yılı için yüzde 36,20 (otuz altı virgül yirmi) olarak tespit edilmiştir. Bu oran, aynı zamanda 2021 yılına ait son geçici vergi dönemi için de uygulanacaktır.

Öte yandan, bu konuda daha önce yayımlanmış olan Tebliğler de yürürlükte bulunmaktadır.”

Yeniden Değerlendirme Oranı, geçen yıl Ekim ayında yüzde 9,11 olarak belirlenmişti.

Yeniden değerlendirme oranı

Türk mali sisteminde pek çok vergisel oranın yanı sıra birçok tarife, zam, ceza, istisnanın belirlenmesinde ”Yeniden Değerleme Oranı” esas oran olarak dikkate alınıyor.

Bu kapsamda, bir sonraki mali yılda uygulanacak bazı vergi artışları, trafik cezaları, harç, damga vergisi, değerli kağıt bedeli, emlak vergisi tutarı gibi yükümlülüklerin belirlenmesinde her yıl Ekim ayında ilan edilen yeniden değerleme oranı dikkate alınıyor. Yapılacak artışlar bu oran üzerinden düzenleniyor.

Ayrıca, kamu ya da özel sektördeki bazı sözleşmelerde, yeni yılda uygulanacak bedel, kira, ödemelerle ilgili artış oranı olarak da Yeniden Değerleme Oranı referans alınıyor.

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.