Putin işgal emri verdi… Savaş başladı

0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donbass’a yönelik askeri operasyon emri verdiğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donbass’a yönelik askeri operasyon emri verdiğini açıkladı. RBC’nın haberine göre, Putin operasyonun amacını “8 yıl boyunca Kiev rejimi tarafından türlü aşağılamalara ve soykırıma tabi tutulan insanları koruma” olarak niteledi.

BBC Kiev muhabiri Pauls Adams ise Kiev’de ilk patlamaların duyulduğunu bildirdi. Adams’ın haberine göre, “Kiev’deki ilk patlamalar sabahleyin saat 5’ten sonra duyuldu. Dört yahut beş, uzak ve boğuk patlamaydı. Kısa süre sonra daha fazlası da geldi. En sonuncusu daha yakın geliyordu ama yine de şehir merkezinde değildi.”

AFP haber ajansı, Ukrayna’nın doğusundaki Mariupol şehrinde patlamalar duyulduğunu bildirdi.

Ukrayna’nın BM Büyükelçisi, Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, “Rusya Federasyonu büyükelçisi, üç dakika önce devlet başkanın ülkeme savaş ilan ettiğini doğruladı” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Ukrayna’ya ait askeri altyapının ve askeri havaalanlarının hedef alındığı belirtildi.

Rus basını Rostov, Krasnodar, Soçi, Anapa ve Belgorod gibi merkezlerde havalimanlarının kapatıldığını aktarıyor. Askeri gözlemciler gelişmeyi yeni bir hava saldırısının işareti olarak yorumladı.

Lugansk Halk Cumhuriyeti yetkilileri de Ukrayna kontrolünde bulunan Şastye kentine yönelik kara operasyonu düzenlediklerini açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensiy tüm ülkede askeri hal ilan ettiklerini duyurdu. Halkı sakin olmaya ve panik yapmamaya çağırdı.

Ülkenin İçişleri Bakanlığı Rusya’nın saldırısının roket saldırısı şeklinde gerçekleştiğini, sınır noktalarında da Ukrayna pozisyonlarına karşı atışlar yapıldığını açıkladı.

Öte yandan Moskova Borsası işlemleri resmi olarak durdurdu.

Joe Biden bir açıklama yaparak Rusya’nın operasyonunu kınadı. Yarın G7 liderleriyle bir araya geleceğini söyleyen Amerikan Başkanı, Rusya’ya karşı geniş kapsamlı bir yaptırım paketi açıklayacaklarını belirtti.

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.