Rus tur operatörlerinin turistlere toplam borcunu açıkladı

0

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, Rus tur operatörlerinin mevcut jeopolitik durum nedeniyle bu yılın başından beri gerçekleşmeyen paket tur borcunun yaklaşık 40 milyar ruble olduğunu açıkladı.

Neredeyse tüm tur operatörlerinin turistlere borcu var

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması’nda düzenlenen Turizm Komitesi toplantısında açıklamalarda bulunan Doguzova, 40 milyar rublelik borcun önemli olduğunun altını çizerken, “Halihazırda ülkede neredeyse tüm tur operatörlerinin turistlere borcu var” diye konuştu.

Mevcut durumda, ancak çok sayıda yabancı destinasyonun açık olması koşuluyla turistlere yönelik yükümlülükleri yerine getirmenin mümkün olduğunu söyleyen Rosturizm Başkanı, ajansın Rus turistleri kabul etmeye ve güvenliklerini sağlamaya hazır olan dost ülkelerle uçuşları genişletmek için çalıştığını, bu bağlamda hava taşımacılığı için herhangi bir ek desteklere ihtiyaç olduğunu ifade etti.

İflasların yaşanmaması için destekler önemli

Doguzova, tur operatörleri ve havayolu şirketlerine yapılacak desteklerin tatil sezonu arifesinde turistler için büyük önem taşıdığının altını çizerken, “İflasların yaşanmaması için sektörün sürdürülebilirliğinin desteklenmesi büyük önem taşıyor. Ulaştırma Bakanlığı ile yapılan ortak çalışma sayesinde mayıs tatili için toplam uçuş sayısı 100 bini buldu. Haftada 290 sefer gerçekleştirildi. Bazı havayolu şirketleri uçuş programlarını genişletiyor. Bu, tur operatörlerinin turistlere karşı yükümlülüklerini kademeli olarak yerine getirmeye başlamasına izin veriyor” ifadelerini kullandı.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.