Rusların 6 ayda en çok uçtuğu şehirler açıklandı

0

Rusya’da faaliyet gösteren çevrimiçi seyahat hizmeti OneTwoTrip, ülkedeki vatandaşların 2023’ün ilk yarısında en fazla hangi şehirlere uçakla seyahat ettiğini belirledi.

Araştırmalar, erkeklerin kadınlardan daha fazla seyahat ettiğini gösterirken, hava yolculuklarında erkeklerin oranının yüzde 52,9’unu oluşturduğu kaydedildi.

Rusların yüzde 79,5 ile çoğunluğu bu yılın ilk altı ayında çocuksuz seyahat ederken, en yaygın yaş grubu yüzde 40,5 ile 26 ila 40 yaş bandındaki Ruslar oldu.

Başkent Moskova, uçakla yolculukta en çok talep gören şehir olurken, bu yılın ilk yarısında başkent tüm bilet satışlarının yüzde 31,5’ini oluşturdu.

Başkenti yüzde 11,9’luk payla St. Petersburg ve yüzde 6,9’luk payla Soçi izlerken, ayrıca Rusların yüzde 3,8 ile sık sık uçakla Yekaterinburg’a uçtuğu, Mahaçkale’nin yüzde 3,5’lik paya sahip olduğu, Mineralnye Vody için bu pay yüzde 3,4, Kaliningrad için yüzde 3, Kazan için yüzde 2,9, Ufa için yüzde 2,8 ve Samara için yüzde 2,5 olduğu belirlendi.

Geçen yılın aynı dönemine göre uçakla seyahatlerde talepler yüzde 92,3 ile en çok Samara şehri için gerçekleşirken, Yekaterinburg’a seyahat talebinin yüzde 31,1 arttığı, St. Petersburg’a taleplerin ise yüzde 4,1 düştüğü kaydedildi.

Havayolu seyahatlerinde en popüler yurtdışı destinasyonlarının başında Erivan gelirken, yılın ilk yarısında tüm dış hat bilet satışlarının yüzde 16,2’sini oluşturdu.

Yurtdışı seyahatlerinde ikinci sırada yüzde 9,4’lük payla İstanbul yer alırken, üçüncülüğü ise yüzde 6,8 ile Belarus’un başkenti Minsk aldı.

Listede ayrıca yüzde 4,9 ile Bakü, yüzde 4,8 ile Bişkek ve yüzde 4,5 ile Antalya yer aldı.

Bu yıl boyunca Minsk’in popülaritesi ikiye katlanırken, Antalya’ya uçak bileti talebinde yüzde 55,2, Dubai’ye ise yüzde 25 artış gösterdi.

Uzmanlar, aynı zamanda gezginlerin bu yılın ilk altı ayında bir önceki yıla kıyasla İstanbul’a daha az uçmaya başladığını vurgularken, bu yöne taleplerde yüzde 20,3 düşüş yaşandığını ekledi. (Gazetem.ru)

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.