Sahte rehbere TUREB’den tepki!

0

Kaçak turda sahte rehberin yanlış bilgiler vermesine tepkiler büyüyor. TUREB Başkanı Suat Tural, İstanbul’da kaçak tur düzenleyen firmaların ve sahte rehberlerin oldukça artması nedeniyle en yoğun denetimleri İstanbul’da yaptıklarını belirtti.

İstanbul’da Arap turistlere düzenlenen kaçak turdaki sahte rehberin Atatürk ile ilgili verdiği yanlış bilgilerin görüntülerle belgelenmesi üzerine olaya ilişkin tepkiler büyüyor. Söz konusu videoda Dolmabahçe Sarayı’nın önünden geçerken, “Mustafa Kemal Atatürk tamamı altın olan hamamda süt banyosu yapıyormuş” diyen ve Büyük Mecidiye Camii’ni “Ayasofya Camii’” olarak tanıtan sahte rehberin skandal sözleri büyük tepki topladı.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Suat Tural, İstanbul’da kaçak tur düzenleyen firmaların ve sahte rehberlerin oldukça artması nedeniyle en yoğun denetimleri İstanbul’da yaptıklarını belirtti.

Sahte rehber ve kaçak turlara yönelik mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyleyen TUREB Başkanı, “Türkiye’de kayıtlı 11 bini aşkın turist rehberi bulunuyor. Hakkı yenen, gelirlerine göz dikilen gerçek rehberler, sahte rehberlere karşı tepkili” diye konuştu.

Türkiye’de turist rehberliği yapabilmek için üniversitelerin Turizm/Turist Rehberliği bölümlerinden mezun olunması gerektiğini belirten Tural, “Profesyonel rehber olabilmek hiç kolay değil. Bunun için ciddi bir eğitim sürecinin tamamlanması gerekiyor. Lisans eğitiminin ardından yabancı dil sınavının geçilmesi, üzerine yurt içi uygulamalı eğitim gezilerinin tamamlanması ve ardından bununla ilgili sınavların başarıyla verilmesi sonucunda turist rehberi olunabiliyor” dedi.

Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan ruhsatname ve TUREB’den çalışma kartı sahibi olmayan hiç kimsenin rehberlik yapamayacağının altını çizen TUREB Başkanı, “Ülkemizde bu belgeler olmadan rehberlik yapmak yasaktır ve cezaya tabidir. Talebimiz bu cezaların daha caydırıcı olması yönünde. Bununla birlikte İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri, polisler, müzelerin güvenlik görevlileri gibi yetkili olan herkes bu konuda irade göstererek denetimlere yardımcı olmalı, çalışma kartı olmayan kimseye anlatım yaptırmamalı” değerlendirmesinde bulundu.

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.