Şanlıurfa’da Mutlaka Yapılması Gereken 9 Şey

0

Gökkuşağı gibi renkli coğrafyalarla örülü memleketimizin en mistik şehirlerinden biri Şanlıurfa. Özellikle de büyük şehirlerden kalkıp gitmişseniz önce kısa bir kültür şoku yaşıyor, sonra uçan halılı bir şark masalına giriveriyorsunuz. Sanki en uzak doğu, sanki biraz Hindistan! Sanki biraz gitseniz az ötede deniz var. Şanlıurfa içinde kaybolacak kadar büyük bir şehir olmasa da kocaman bir kültür coğrafyası. “Ahir ömürde iz bırakacak ne yapsam” diyorsanız, nam-ı diğer Peygamberler Şehri’nde bakın yapılacak edilecek neler var!

1 – Göbeklitepe’nin Gizemine Karışın

Yüzyılın en büyük şaşkınlıklarından biri Göbeklitepe. Malum, 12.000 yıl öncesini böyle bilmezdik. ‘T’ şeklindeki devasa dikili taşları ve ilginç kabartmalarıyla dünya tarihinde bilinenleri yalan çıkaran ve biz insanoğluna bilimde ilimde ne kadar eksik olduğumuzu hatırlatan Göbeklitepe’yi kimin yaptığının cevabı hala muamma. Anladığımız bildiğimiz burası dünya çapında inancın, tarımın ve bilmediğimiz bir sürü miladın da ilk merkezi ve henüz daha eskisi de yok! Bulunur bulunmaz UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Göbeklitepe 3000 yıl kadar kullanılmış sonra ne hikmetse üzeri toprakla örtülüp kapatılmış. Kazıların bitmesi ve tamamen keşfi bir ömür sürse de olanı görmek için boran da olsa, fırtına da kopsa kalkıp gitmeye değer! Göbeklitepe Şanlıurfa’nın merkezine 15 km mesafede ve Müzekart ile gezilebiliyor.

2 – Halfeti’de Tekneyle Gezin

Halfeti’den kalkan teknelerle Birecik Barajı üzerinde gezinirken suyun altındaki balıklardan ziyade, bir zamanlar yemyeşil olan kırlar, o kırlarda otlanan hayvanlar ve bacasından duman tüten evler düşüyor aklınıza. Ve teknenin yakınından geçtiği Savaşan Köyü’nde yükselen cami minaresi insanı duygusallaştırabiliyor. Evet, suların altında eskiden gökyüzünü görebilen köyler var ve işi duygusal yapan da bu. Yaklaşık 2 saat süren bu tekne seyri Şanlıurfa rotasının da vazgeçilmezi. Dilerseniz bu tura Halfeti’de bir Şabut balığı ya da patlıcan kebabı molası da ekleyebilirsiniz.

3 – Balıklıgöl’e Gidin

Şanlıurfa denince ilk akla gelen yerlerden olan Balıklıgöl’ün (Halil-ür Rahman) Hazreti İbrahim ve Kral Nemrut arasında geçen çok efsanevi bir hikayesi var. Hz. İbrahim tek tanrılı dini savunduğu için kibirli kralla ters düşer ve kralın emriyle gerilen bir halatla şimdiki Urfa Kalesi’nin olduğu tepeden aşağıya fırlatılır. Fakat bir mucize olur, İbrahim’in düştüğü ateş göle, ateşin içindeki odunlar da balıklara dönüşür. Biz olayı kısa anlattık ama bu rivayet Kuran’ın Enbiya suresinde de geçiyor. Bu yüzden göldeki balıklar kutsal sayılıyor ve ne kadar çoğalırsa çoğalsınlar avlanmıyor. 150 metre uzunluğundaki bu küçük gölün derinliği tahmin edeceğinizden daha fazla, tam 3,5 metre. Yanındaki küçük gölün ise Kral Nemrut’un kızı ve aynı zamanda Hazreti İbrahim’in sevdalısı Zeliha’nın gözyaşlarından oluştuğu söyleniyor.

4 – Hz. Eyüp’ün Sabır Makamı Mağarada Dua Edin

Şanlıurfa merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktaki Eyyubiye ilçesinde bulunan mağara, Hz. Eyüp peygamberin sedef hastalığına yakalanıp eşiyle beraber inzivaya kapandığı ve dua ettiği mağara. Mağaraya eğilerek giriyor ve cam bölmeyle ayrılmış alanına kadar gidebiliyorsunuz. Kapısında ise kulaklara küpe “Edeple giren lütufla çıkar” yazısı var. Mağaranın 50 metre ilerisindeki çeşme ise Hz. Eyüp’ün ayağını yere vurduğunda Allah’ın yerden fışkırttığı şifalı su. Bu çeşmenin yanında bidonlar satılıyor ve isterseniz doldurup götürebiliyorsunuz. Bu suyun yeryüzüne çıkması Kuran’da SAD Suresi’nde de anlatılıyor.

5 – Çiğköfteye Doyacağınız Bir Sıra Gecesine Katılın

Şanlıurfa’nın çiğ köftesi şehirlerde satılana benzemiyor, etle yapılıp hiç bekletmeden tüketiliyor. Lokantalarda da yiyebilirsiniz elbette ama sıra gecesinde türküler eşliğinde yoğurup havaya fırlattıklarında bir ritüelmiş gibi hissediyorsunuz. Şehrin merkezinde turistik amaçlı hizmet veren konuk evlerinde bu çalgılı eğlencelere katılmanız mümkün.

6 – Çarşısında Gezin, Alışveriş Yapın

İnanılmaz renkli bir çarşısı var Şanlıurfa’nın. Şehrin kadınları butiklerin vitrinlerine değil kuyumcuların ışıl ışıl vitrinlerine bakıyor. Tarihi Hüseyniye Çarşısı’nda bakır ustalarının çekiç sesleri duyuluyor. Kurutulmuş sebzeler aktarların önünü sarmaşıklar gibi sararken, mis gibi salça ve baharat kokuları yayıyor. Takıcılardaki incik boncuğa ise bakmadan geçilmiyor. Yani insan manzaraları, gurme kokuları ve dükkanlardan sızan arabesk şarkılarıyla bir doğu masalındasınız ve kahraman da sizsiniz. Uzun uzun geziniz, uzun uzun seyrediniz.

7 – Diyeti Es Geçip Lezzetleri Yerinde Deneyin

“Çek bir Urfa kebap” dediğinizde önünüze gelen harbiden de Urfa lezzeti, bunu şehirde dediğinizde pek de öyle olmuyor. Tıpkı çarşıda gezerken göreceğiniz salaş dükkanların bol soğanla servis ettiği ve ayak üstü yenen leziz ciğeri gibi. Ayrıca bir lahmacun üssündesiniz ve Canan Karatay bile lahmacun için memleketin en sağlıklı fast-food’u diyor bilginize!

8 – Yemek Üstüne Bir Mırra ya da Menengiç İçin

Şehrin Balıklıgöl dahil en merkezi yerini tepeden göreceğiniz seyir teraslarında geceyi izlemek bir başka güzel. Yemek sonrası bir mırra ya da herhangi bir şey içmek için de oldukça ideal. Ama bir de Gümrük Han var ki Kanuni’den kalma bu kervansaraya mırra içmek için uğramak da turistik adetlerden. E gelmişken bir acı kahve içmeden de gitmeyin.

9 – Harran’ı da Rotaya Eklediniz mi? Bu Atmosferi Yaşamadan Sakın Ola Dönmeyin

Görünce “keşke bu denli turistik değer taşıyan Harran’la biraz daha ilgilenilseydi” diyebilirsiniz ve derseniz de çok haklısınız. Dünyadaki ilk İslam Üniversitesi’nin kurulduğu yer burası. Önünde fotoğraf çektirmeye doyamayacağınız o ilginç kümbet evler de burada.

Harran’ın Bedevi halkının çoğu Türkçe bilmiyor ve kendinizi başka bir ülkenin sınırlarında köy geziyormuş gibi hissediyorsunuz. Ama bir yandan da böyle farklı olmasına seviniyor ve kendinizi “Bir Başkadır Benim Memleketim”i mırıldanırken buluveriyorsunuz. Eğer geziniz ekim ayına denk geliyorsa Harran Ovası’nı beyazlara bürüyen pamuk hasadı başlıyor, kaçırmayın!

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.