Suudi Arabistan hac kontenjanını açıkladı

0

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19 salgını önlemleri gölgesinde gerçekleşecek hac mevsimine ilişkin kural ve kontenjana dair bilgilere yer verildi.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığının açıklamasında Suudi Arabistan hükûmetinin hem çok sayıda Müslüman’ın hac ibadetini eda etmesini hem de salgına karşı sağlık koşullara uyulmasını önemsediğine işaret edildi.

Ülke içi ve dışından ziyaretçi kontenjanı 1 milyona yükseltildi

Açıklamada, bu doğrultuda 2022 hac mevsiminde Suudi Arabistan’ın içinden ve dışından ziyaretçi kontenjanının bir milyona yükseltildiği belirtildi.

Her ülkenin payına düşen sayıya göre kontenjan belirlenecek

Ziyaretçilerin her ülkenin payına düşen sayıya göre belirleneceği aktarılan açıklamada, bu yıl hac için kutsal topraklara kabul edilecek ziyaretçilerde 65 yaş altı olmasının yanı sıra Kovid-19 aşısının temel dozlarını yaptırmış olmaları şartı aranacağı ifade edildi.

Negatif PCR test sonucu şartı

Açıklamada, hac ibadeti için Suudi Arabistan’a seyahat eden her yolcunun son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucunu ibraz edeceği aktarıldı.

Suudi Arabistan, Kovid-19 salgını sebebiyle 2020 yılında sadece ülke içinden ve sınırlı sayıda hacı adayını kabul etmişti. Geçen yıl da ülke içinden 60 bin kişiyi kabul eden Suudi Arabistan, yurt dışından kimsenin alınmayacağını duyurmuştu.

TÜRSAB: Türkiye’den gidecek hacı adayı sayısı kısa sürede açıklanacak

 

Suudi Arabistan’ın hac kontenjanını açıklamasının ardından TÜRSAB’dan da açıklama geldi. TÜRSAB’ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Türkiye’den Suudi Arabistan’a gidecek hacı adayları ve kişi sayıları ile ilgili alınacak kararlar kurumların karşılıklı çalışmalarının ardından en kısa sürede açıklanacaktır. ” ifadelerine yer verildi.

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.