THY Rus turist İçin sefer artıracak

0

Uçak sıkıntısından dolayı Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısında bu yıl hedeflenen rakamlar yakalanmayabilir. Ocak-Nisan döneminde Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11 bir düşüşle 490 bin kişi oldu. Yılın ilk dört ayında sınırlı sayıda kalsa da Rusya’dan yaz sezonu için alınan tatil rezervasyonları artış gösteriyor.

Haziran başından itibaren Rusya pazarında talebe cevap verilememesi şeklinde kendini gösteren sorun konaklama değil; hava yolu taşımacılığında yaşanan problem olarak dikkat çekiyor. Savaş sebebiyle Rusya’ya uygulanan uçuş kısıtlamaları, hava yolu taşımacılığını olumsuz etkilediği için yeterince sefer konulamıyor.

Türkiye ve Rusya, savaştan kaynaklanan uçuş kısıtlamalarının açığını milli hava yolu şirketleri üzerinden kapatmaya çalışıyor. Haber7’de yer alan habere göre, daha önce özel birçok hava yolu şirketinin düzenlediği charter seferler yerine Türk Hava Yolları ile Rusya’nın milli havayolu şirketi Aeroflot, sefer sayısını artırarak koltuk kapasitesini artırmaya gidecek.

Bağlıkaya: Önümüzdeki haftalarda yeni havayolu şirketlerinin devreye girmesiyle rahatlama olabilir

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye-Rusya arasında tarifeli uçuş yapan hava yolu şirketlerinin kapasiteleri bu sorunu gidermede yetersiz kalabileceğine dikkat çekti.

Bağlıkaya, “Koltuk kapasitesinin sınırlı olması, sorunu beraberinde getiriyor. Rusya’dan Türkiye’ye tatil uçuşlarına yönelik sağlanan blok koltuklarla bu sorun kısmen de olsa aşılmaya çalışıldı.

Ancak koltuk kapasitesinde geçen yıllara oranla yaşanan daralma, ister istemez Rusya’daki talebe cevap verilmesi noktasında sıkıntılara yol açabiliyor. Önümüzdeki haftalarda, yeni planlamalarla ve Türkiye ile Rusya arasında tatil taşımacılığında yeni hava yolu şirketlerinin de devreye girmesiyle koltuk kapasitesinde belirli bir rahatlama olacağını düşünüyoruz” dedi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, erken rezervasyon ücretlerine ilişkin tartışmalara da açıklık getirdi. Türkiye’de seyahat acentalarının erken rezervasyon döneminde yerli turiste çok uygun fiyatlı tatil imkanı sunduğuna dikkat çeken Bağlıkaya, “TÜRSAB üyesi seyahat acentalarının erken rezervasyon kapsamında tatillerini satın alan vatandaşlara ek ücret yansıtmak veya tatillerini iptal etmek gibi bir yaklaşım asla söz konusu değil. Seyahat acentalarımız erken rezervasyon kültürünün ülkemizde oturması için uzun yıllardan bu yana büyük çaba gösteriyor” dedi.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.