Travel Turkey İzmir Fuarı açıldı

Travel Turkey İzmir Fuarı açıldı

0

Bu yıl hibrit olarak gerçekleştirilen Travel Turkey İzmir Fuarı bugün 15’nci kez kapılarını dünya turizmine açtı. Fuar açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ” Biz tüm dünyaya başka bir şeyi İzmir’den söylemiş oluyoruz. Biz varız diyoruz ve çok daha iyisini hep birlikte başaracağız diyoruz” dedi.

Türkiye’nin en büyük turizm platformu olan Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı, 2021’de de sektörün önde gelen profesyonellerini 15. kez bir araya getirmeye ve sektörel fırsatlar sunmaya devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde, İZFAŞ ve TÜRSAB FUARCILIK A.Ş. işbirliği ile her yıl dünyanın dört bir yanından turizm profesyonellerini bir araya getiren ve Türkiye’nin en büyük uluslararası turizm platformu haline gelen Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’nın 15.si bugün açıldı.

Fuarizmir’de hem de online platformda hibrit fuar olarak gerçekleşecek olan fuar, uluslararası katılımcı ve ziyaretçileri yeniden buluşturacak.

SOYER: BİZ VARIZ DİYORUZ VE ÇOK DAHA İYİSİNİ HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

Fuarın açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir Türkiye bugün bütün dünyaya pandemi sonrasında biz varız, İzmir Türkiye varız ve dünyadan payımızı almak üzere kararlıyız demek için buradayız. Ben bütün konuşmacıları bugün burada buluna tüm hazirun aynı heyecanı paylaştığını biliyorum. Bende aynı heyecanı yaşayarak hepinize tekrar hoş geldiniz diyorum. İzmir daha geçen haftalardaydı; Dikili’de bir mağarada 14 bin yıl öncesine dair kalıntılar bulundu. Hepimizin ezberi şaştı, 8500 yıllık bir tarihten bahsederdik. Şimdi 14 bin yıllık bir tarihten bahsetmeye çalışacağız. Olağanüstü bir coğrafyada yaşıyoruz. Gerçekten iklimiyle tarihsel birikimiyle olağanüstü bir coğrafyada yaşıyoruz. Aslında bütün bu potansiyelin bize bahşettiği imkanlarla uyumlu bir hak elde etmiyoruz. Bunun peşindeyiz. Çok daha fazlasını hak ediyoruz ve bunu başaracağız. Aslında hükümetimiz, meslek odalarımız, STK’lar belediyelerimiz, valilerimiz hep beraber buradayız. Bu çok anlamlı bir buluşma. Bu çok değerli. Bu ancak bu ele ele veriş sinerji ortaya çıktığı takdirde sonuç alınabiliyor. Biz bunu başarmanın huzuru ve mutluluğu taşıyoruz. Turizmde ortak aklı dayanışmayı her zamankinden çok daha fazla başarmak mecburiyetindeyiz. Bugün aslında hep karşılaştırması yapıldı. Moskova, Berlin… Biz hepsinden önce bugün bu fuarı yaparak ön almış oluyoruz. Biz tüm dünyaya başka bir şeyi İzmir’den söylemiş oluyoruz. Biz varız diyoruz ve çok daha iyisini hep birlikte başaracağız diyoruz” şeklinde konuştu.

KÖŞGER: TURİZMİN ÇOK DAHA İYİ BİR NOKTADA OLMASI GEREKİYOR

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, yaşanan pandeminin turizm sektörünü etkilediğini söyleyerek, “2 yıla yakın zamandır dünyayı saran koronavirüs salgını sebebiyle hayatımızın pek çok etkinliğini ya uzaktan online şekilde yaptık; ya da ertelemek durumunda kaldı birçok sıkıntılar yaşandı. Gelir kayıpları, istihdam sorunu ülkemiz turizmi stratejik önem atfeden ülkeler için birçok sıkıntılara sebebiyet verdi. Ancak bugün burada gördüğüm manzara inşallah önümüzdeki yılın bu koronavirüs sıkıntısının İzmir’den başlayarak ülkemizden ve tüm dünyadan uzaklaştığı, geleceğin göstergesi olarak değerlendiriyorum. Heyecanlı, coşkulu katılımı bunun bir nişanesi olarak değerlendiriyorum. İnşallah 2022’de İzmir’imiz ile birlikte Antalya, Muğla gibi ve buradaki hazirun bütün illerimizde olduğu gibi tüm destinasyonlarda turizm yeniden canlanır ve hak ettiği noktaya gelir. Sektörün tüm bileşenler rakipler ne yapıyor biz ne yapmalıyız gibi sorunları etraflıca düşünmek durumunda. Bunu hep yaptığımız toplantıda konuşmada vurguluyoruz. Türkiye ülkemiz olarak ve İzmir ilimiz olarak turizmde hak ettiği nokta olmadığımızı değerlendiriyoruz. Pandemi öncesi dönemde dahil. Türkiye turizmde dünyada belki ilk 10 içinde ama çok daha iyi bir noktada olması gerekiyor. Bunun içinde hep birlikte el birliği ile tüm bileşenlerin hükümetimizin, yerel iradelerini, sektörün tüm bileşenlerin birliktelik sergileyerek ortaya çıkacak sinerji ile ülkemiz çok daha iyi noktaya taşıyacağına inanamıyorum bunun için gayret eden sektör bileşenleri başta olmak üzere tüm STK’lara, yerel yönetimlerimize, merkezi idareye ve katkı destek koyan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

DEMİRCAN: İSTANBUL İLE İZMİR BİRBİRİNE NE KADAR DA BENZİYOR

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Burada bulunan haziruna hoş geldiniz diyorum. Bu fuarın hayırlı ve uğurlar getirmesini temenni ediyorum. Biz İstanbul uçağı ile Ankara’ya gelirken herkes kendine sorar; İstanbul’a dönmek güzel mi diye. Çünkü İstanbul başka bir şehir. Bütün şehirlerimiz güzel ama şunu söyleyeyim; İzmir’e her gelirken aynı duygu ile geliyorum. İstanbul ile İzmir birbirine ne kadar da benziyor. Bir kültür, sanat, tarih, turizm şehri. Farklı dinden, diller, kültürler var. Anadolu’muz kültürüyle, sanatıyla, tarihiyle, birlikteliği ve beraberliği ile dünyaya söyleyecek çok şeyi var. Öncelikle bir insanlığı var. Biz sineme sektöründe birinciyiz. Merak edip soruyorum; acaba bizi birinci yapan nedir? İki şey söylüyorlar. Birincisi, hikayelerimiz. O hikâyeler ki tevazudur, paylaşmaktır, barıştır. İkincisi, turizmde çok söylediğimiz konaklamada ağırlamada insana olan muhabbetimiz. Bugün burada önemli fuarda aslında pandemi şartlarında dünyada belki de 2-3 yıldır turizm fuarı yapılmıyor. Ama Türki insan İzmir’den kültüründen sanatından tarihinden insan sevgisinde ve dinamizmden dünyaya turizmle iddiası olduğunu buradan bir kez daha haykırıyor. Bu anlamda bütün İzmirlileri ve Bakanlığımız da unutmadan emeği geçen herkesi burada alkışlıyorum. Turizm yeni şekilleniyor. Bir salgın yaşıyoruz. Üretim, tüketim, ulaşım, erişim, fiyat. Rezervasyon, konaklama, bilet. Her şey bu salgından etkilendi, etkileniyor. Bu konuda iki hususa dikkat çekmek istiyorum. Birincisi, sağlık otoriteleri ve sosyal bilimciler bu salgın bitse de farklı salgınların bizi beklediğini söylüyorlar. İkramda havalandırmaya, transferden konaklamaya… sektörle ilgili kurumlar ve profesyoneller kafa kafaya verip salgında kesintiye uğramayan bir turizm parolası ile çalışmalıyız. Fuar kapsamındaki kongremizi bu çalışamaya önemli bir sahne olacağını ve önemli bir fırsat vereceğini şahsen düşünüyorum. Bu arada şunu da ilave etmek isterim; salgının başladığı tarihte itibaren aldığımız etkili tedbirler sayesinde 2020 yılında turizm sektöründe rakibimiz olan diğer ülkelere kıyasla daha az daralma yaşanmış, yıl sonunda 16 milyon ziyaretçi ve 12.1 milyar dolar turizm gelire ulaşılmış, içine bulunduğumuz 2021yılında ise hızlı bir toparlanma süreci başlamış olup ekim sonu itibarıyla 25 milyona ulaşan ziyaretçi sayısına ilişkin yıl sonu hedefimiz 29 milyon ziyaretçi, eylül sonu itibarıyla 17 milyar dolara yaklaşan turizm gelirine ilişkin yıl sonu hedefimiz de 24 milyar dolar olmuştur. Bu anlamda başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimiz bütün Bakanlıklarını alkışlıyorum” dedi.

“SANAL FUARLA KONVANSİYONEL FUARI BİR ARADA YAŞIYORUZ”

Sanal fuarla konvansiyonel fuarı bir arada yaşandığını dile getiren Demircan, “Salgınla ilgili ikinci husus, bunu birazda müjde olarak görüyorum. Öngörülemeyen eşitlerde hareket eden bu salgının tamamen ortadan kalkması veya öngörülebilir hale gelmesiyle birlikte turizm sektörünün salgın öncesi verilerinde geometrik bir büyüme olacak. İnsanalar seyahate aç. Turizmi çok yakından ilgilendiren bir başka husus ise, bu fuarımızı araçlarında bizzat gözlemliyoruz. Hibrit bir fuar gerçekleşiyor. Sanal fuarla konvansiyonel fuarı bir arada yaşıyoruz. Turizmin bütün etkinliklerinin aynı doğrultuda gelişeceğini tahmin etmek hiç de zor değil. Malumunuz teknoloji firmaları yeni bir dünya kurma peşindeler. Bu yeni dünyanın parolası metavörz. Fuara çok moda bir kavram. Gündemde bu var. Sanal ortamlar, cihazlar, para, eğlence, kimlik, gezinti. Ama gerçek insan. Buradan hareketle dikkatinizi sanal turizm ve gerçek turist meselesine çekmek istiyorum. Hibrit seçenekler yerine metavörz. Turizme yen ufuklar açacak bir kapı olarak önümüzde duruyor, donanımlarımızı hazırlayıp bir an önce yola revam olmak bizim için süper olacak. Bu fırsatı özellikle tarih turizm gezi doğa seçeneklerimiz çok… Fırsata çevirmek gerek. Nasıl olacağı bu ortamlarda şekillenecek” ifadelerini kullandı.

BAĞLIKAYA: YARINLARIN BAŞLANGICINDAYIZ

Türkiye Seyahat ve Acenteleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Pandemi sonrası süreçte turizm dünyada durduğu ve ezberlerin bozulduğu yerde Türkiye’de turizmin başladığı Ege’de, İzmir’de bir aradayız. Türkiye turizmin yeniden yükselişi için temel teşkil eden fuarımızda buluştuk. Burada olmak önemli ama daha önemli olan şey bir arada olmak. 2 yıldır devam eden pandemi sürecinde herkesin hayatında ederin izler bıraktı. Bir yandan sağlığımızla uğraşırken diğer taraftan yıllarca bin bir emek vererek büyüttüğümüz turizm sektörünün ayakta kalabilmesi için insan üstü bir mücadele verdik, vermeye de devam ediyoruz. Yeninde başlarken 2019’de şöyleydi; turist sayıları buydu, gibi kavramsal verileri hatırlatmak yerine bir arada olmanın heyecanını paylaşmayı daha önemli ve değeri buluyoruz. Pandemi öncesi hepimiz biliyoruz; burada şimdi bir arada pandemi sonrasını kurduğumuzun inşa ettiğimizin farkındayız. Bunun heyecanı içindeyiz, yarınların başlangıcındayız. Turizmde kaldığımız yerden başlamayacağını eski usullerin eksisi kadar işe yarmayacağını biliyoruz. Önümüzdeki dönemde artık yepyeni kuralları yepyeni beklentiler, tüketici davranışları karşımıza çıkacak. 2021 yılın başında online olarak gerçekleştirdiğimiz Travel Turkey İzmir fuarını hibrit olarak düzenliyoruz. Fuarımız her ne kadar hibrit olarak gerçekleşse de yüz yüz görüşmeni önemi bizim sektörümüzün önemi misyonu insanları buluşturmaktır. Fiziksel olarak buluşmanın yerini hiç birey doldurmadığını biliyoruz. Travel Turkey İzmir fuarını İzmir’in ortak aklının eseri olarak her koşulda büyümeyi ve güçlenmeyi başarıya kapılarını 15. Kez açtığımızı fuar yeni döneme hazırlanırken önemli bir rol üstleniyor” dedi.

ÖZGENER: 2022 İÇİN UMUT DOLUYUZ

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ise İzmir’de 12 ayılı bir turizmin oluşabilmesi için temellerin Travel Turkey’den atılmasını düşündüklerini dile getirirken, “Seyahat endüstrisinde kent olarak kurduğumuz bir hayli hep birlikte gerçekleştirdik. Büyümesine tanıklık ettik, bu fuarı hedeflediğimiz noktaya ulaştırmak için hepimiz çok çalıştık. BU organizasyon kentimizin fuarcılık noktasın büyük bir yer edinmiş durumda. Avrasya’nın önemli fuarları arasına girmeyi başardı. Pandemi nedeniyle fuarı geçen sene fiziki olarak hayata geçiremedik ancak 2022 Şubat ayında sanat platformunda ziyaretçiler ile bulunmasını sağladı. Bu sanal ortamda gerçekleşen fuarın oldukça başarılı geçtiğini gördük. Kısıtlamalar ile de olsa bu yıl uluslararası seyahat özgürlüğümüze yeniden kavuştuk. Varyantlar endişelerimizi sıcak tutsa da hepimiz 2022’den umut doluyuz. Pandeminde her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de değişmeler oldu. Doğaya saygılı olan sektör temsilcilerinin başarılı olabileceği dönemin başarılı olabileceğini hepimiz gördük. Önümüzdeki yıl boyunca 12 aya yayılmış bir turizm anlayışının temellerinin burada atılmasını diliyorum” diye konuştu.

GÜRKAN:  İZMİR’İ KUTUP YILDIZIMIZ OLARAK GÖRÜYORUZ

Fuar’ın onur konuğu olan Edirne’nin Belediye Başkanı Recep Gürkan ise konuşmasında Edirne’nin turizm anlamındaki başarısına dikkat çekerken, “Bu kadar turizm uzmanını arasında turizmi anlatacak değilim. Türkiye Turizmde hatti müdafaa yoktur sattı müdafaa vardır anlayışı ile çalışıyor. Hepimizin bütün dünyanın çok zorlanarak geçirdi pandemi dönemde sonra yeni bir atağa kalkma yeni bir anlayış ile turizmi toparlama düşüncesindeyiz. Biz Edirne e2017’de TÜRSAB ile ve güçlü gazetelerinden bir ile Keşfet Edirne programı yaptık. Bu program sonrası Edirne’ye 2014’de 2 milyon altığımız turist sayısını kademeli olarak 2019’da 5,5 milyona çıkarmayı başardık. Bugün baktığımızda kafalarda niye Edirne soru işareti var. Çünkü İstanbul Antalya’dan sonra en çok turist alan 3’nci şehir. Tüm dünyada ise 68’nci sıradayız. Edirne’de çok şey var.  Pandemi koşullarında sadece son 11 ayda Edirne’ye Bulgaristan’dan 1 milyon turistin, günde 4 bin 500 Bulgaristanlı vatandaşı geldiğini ve günlük 500 Euro harcıyor.  İnsanlar pandeminin etkisi ile alışkanlıklarını değiştirmeye başladı. Toplu turizmden ziyade bireysel turizmi önemsiyor. Biz belediyecilikte de kent yaşamında da, kurtuluşun başkenti olan İzmir’i hep bir kutup yıldızı olarak görüyoruz. İzmir ve Edirne aslında bir anlamda özdeş kentler. Edirne’de 1902 yılında Edirne’de 12 meclis üyesi vardı” dedi.

 

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.