Tüm konaklama tesisleri bakanlık belgeli olacak

0

Yapılan mevzuat değişikliği ile belediye belgeli konaklama tesislerinin de Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli olması ve standartları sağlama süreci devam ediyor. İstanbul Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen toplantı-da, belge alım sürecinde yapılması gerekenler anlatıldı.

 

Turizmi Teşvik Kanunu’nda 28 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikle, daha önce yetkili idare tarafından işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilen konaklama işletmelerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ‘Basit Konaklama Turizm İşletmesi Belgesi’ alma zorunluluğu getirildi.

İto Haber’den Şeref Kılıçlı’nın haberine göre, belediyeden alınmış işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile faaliyet gösteren ve turizm işletmesi belgesi bulunmayan konaklama tesislerine, ilgili kanun maddesinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde Bakanlığa başvurmaları halinde basit konaklama turizm işletmesi belgesinin verileceği de belirtildi. Ayrıca kanunla getirilen yükümlülükle ilgili olarak 25 Eylül 2021 tarihinde usul ve esaslarının belirlendiği yönetmelik de yayımlandı.

BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
Sektörleri mevzuat değişiklikleri konusunda bilgilendirme çalışmalarına devam eden İstanbul Ticaret Odası, basit konaklama tesislerinin belgelendirilmesine ilişkin yönetmelik ve belge alım sürecinde yapılması gerekenler konulu bir toplantı gerçekleştirdi. Moderatörlüğünü İTO Yönetim Kurulu Üyesi Levent Taş’ın, açılış konuşmasını İTO Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Yaşık’ın yaptığı toplantıya, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz da katıldı. Konaklama tesisi işletmecilerinin yoğun ilgi gösterdiği organizasyonda, belediye belgeli tesislerin Kültür ve Turizm Bakanlığı belgesini nasıl alacağı da detaylarıyla anlatıldı.

Açılış konuşmasında sektörün birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesinin önemine vurgu yapan İTO Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Yaşık, şöyle konuştu; “Toplantıya destekleri için Turizm Yatırımcıları Platformu Başkanı Bayram Özhasar’a ve LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca’ya teşekkür ediyorum. Bu birliktelik vesilesiyle yönetmelikle ilgili sorulara sektör mensuplarımız cevap bulmuş olacak. Ayrıca destekleri için Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin’e de teşekkür ediyoruz. Bu belge için müracaat edecek meslektaşlarımıza kendilerinin de yardımcı olacağını söyledi.”

STANDART OLUŞTURULUYOR
Turizmde standartları geliştirme hamlesi yapıldığına dikkat çeken İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, şunları söyledi; “İstanbul’da hem büyük otellere hem de butik otellere ihtiyaç var. Turist sayısını ve gelirini artırmak istiyorsak kendimizi revize etmek zorundayız. Bakanlık belgeli tesisler bunu ciddi anlamda sürdürüyor ve denetleniyorlar. Bakanlığımız, belediye belgeli tesislerin de dünyadaki gelişmelere ayak uydurabilmesi ve verimliliğini sağlayabilmesi için bir standart oluşturma konusunda adım attı. Kanun ve yönetmelikle düzenleme yapıldı.” Turistlerin butik otelleri artık daha çok tercih ettiğini belirten Turizm Yatırımcıları Platformu Başkanı Bayram Özhasar ise “Bu sebeple mevcut butik otellerin kalitesini artırmak, işletmelerimizi kurumsallaştırmak, var olan değerleri ortaya çıkarmak asıl amacımızdır. Belgelendirme sürecinin bu anlamda da katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

BELEDİYE BELGELİ İŞLETMELERE ÇAĞRI; BAŞVURUNUZU GECİKTİRMEYİN
Belediye belgeli konaklama işletmelerine vakit geçirmeden başvuruda bulunma çağrısı da yapan Dr. Coşkun Yılmaz, şöyle konuştu; “İstanbul’da 2 bin 500-2 bin 600 civarında belediye belgeli tesis olduğunu tahmin ediyoruz. Bakanlık belgesi alımları için 7 aylık bir süre kaldı. Ancak zaman ve insan kaynağı sınırlı. Dolayısıyla bu konuyu ertelememenizi rica ediyoruz. 2022 yılının temmuz ayında bu süreci el birliğiyle tamamlamış olmalıyız. Sizden ricamız, bir an önce müracaatlarınızı yapın, biz de gerekli incelemeleri ve takibi yapalım. İstanbul olarak bu süreçte de örnek olalım. Bu girişim, hem sektörün hem ülkenin faydasına bir girişim. Birinci önceliğimiz, müracaatların ivedilikle yapılması ve belgelendirme sürecini zamanında tamamlamaktır.”
 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.