Turistik İlçede Kayıp Heykel Krizi!

0

Turistik ilçenin sanat sokağında yer alan heykeller bir gecede ortadan kaldırıldı. Yerinden sökülerek nereye kaldırıldığı belli olmayan heykellerin üçünün eser sahibi Seramik Sanatçısı Nagehan Elibol, Kemer Belediyesi alehinde hukuki süreç başlattığını açıkladı.

 

 

ANTALYA’NIN turistik ilçesi Kemer’de 2012 yılında açılan Sanat Sokağı’nda yer alan eserlerin yerlerinden kaldırılması ve atılması ile ilgili heykellerden üçünün eser sahibi olarak hukuki süreç başlattığını açıklayan Seramik Sanatçısı Nagehan Elibol, “Proje kapsamında, Mustafa Ertuğrul Aker Parkı yanındaki gezi yolunun Kemer Belediyesi tarafından düzenlenerek Sanat Sokağı olarak oluşturulmuştu. 16 eserin sergilendiği alan bu yıl Kemer Belediyesi tarafından tekrar düzenlenerek 43 ahşap dükkan yapıldı ve el işi sanatçılarına verildi. Bu yeni düzenlemede ise gezi yolu üzerindeki yıpranmalardan dolayı sağlam olarak kalan 9 heykel de kaldırıldı. Bu işlemle ilgili eser sahibi olarak bana hiç bir bilgi verilmedi. Kayıp olan eserler var” dedi. Proje dahilinde üç eserin sahibi ve proje sorumlusu Nagehan Elibol, heykeller ile ilgili olarak hukuki süreç başlatıldığını söyledi.

ATSO YARIŞMASINDA DERECE ALDI

Elibol; “Şimdi Kemer Sanat Sokağı’ndayız ama eski sanat sokağı. Çünkü bundan birkaç ay önce buradaki eserlerimizin hepsi bizden habersiz olarak buradan kaldırılmış. Ben bu projeyi 2012 yılında yapmıştım. Sanatın ulaşabilir olduğunu göstermek ve halkla iç içe olduğunu belirtmek istiyordum. Çünkü yapım aşaması dahil herkes ona burada tanık oldu ve kendi atölyem de bunların hepsini pişirip buraya kendi ellerimizle yerleştirdik. Ancak dediğim gibi birkaç ay önce buradan kaldırıldı ve benim hiç haberim olmadan yapıldı. Hiçbir bilgi verilmedi ve sanatın bu kadar gereksiz bir şeymiş gibi harcanması beni çok üzdü. Bundan dolayı da bir tepki olması gerektiğini düşündüm. Çünkü benim yaptığım bu  proje 2019 yılında ATSO koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB  İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi tarafından düzenlenen “Batı Akdeniz Fark Yaratan Kadın Girişimciler Yarışması” nda derece aldı yani tescillendi de aslında. Yapılması gereken sadece bana bilgi verilmesiydi” diye konuştu.

SANATA KARŞI SAYGISIZLIK”

Kaldırma işlemi esnasında bile haber verilmesi halinde yardımcı olabileceğine değinen Elibol, “Biz bunları düzenleyebilirdik ya da bir şekilde daha doğru bir şekilde kaldırılmasını sağlayabilirdik. Amaç eğer bunları kırmak değilse en uygun şekilde ben bile yapabilirdim. Ama buradaki saygısızlık, tamamen şahsi bir şey olduğunu düşünmüyorum ama sanata karşı yapılmış bir saygısızlık. Bunun eğitimle de bir ilgisi yok demek ki, biz bunu anlıyoruz. O nedenle zaten hukuki bir süreç başladı. Yapmam gereken şeyin bu olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir tek kendi adıma değil sanatla ilgili yapılması gereken Türkiye’ deki şeyler içinde belki bir şey ifade eder. Yani oldu, aldılar gittiler ne yapalım durumunda değiliz. Elimden geleni yapacağım. Dava süreci devam ediyor. Yaptığımız işlerin biraz daha değerli olduğunu göstermeliyiz” dedi.

 

KEMER BELEDİYE BAŞKANI NECATİ TOPALOĞLU; “TAMİRAT VE TADİLATINI ESER SAHİBİNE YAPTIRIP BAŞKA BİR YERDE DEĞERLENDİRİRİZ”

Öte yandan Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, belediye hizmet binası yanında yer alan Olbia Parkı ile Sanat Sokağı’ nında içinde yer aldı çevre düzenlemesi projesi kapsamında komple yenileme çalışmaları başlattıklarını ifade ederek, söz konusu heykellerin çok yıprandığı ve eskidikleri gerekçesi ile fen işleri müdürlüğü yerleşkesinde bulunan depoya kaldırıldığını söyledi. Başkan Topaloğlu, “Görevli arkadaşlarımız bu yenileme çalışmaları kapsamında sanatçımız Nagehan Elibol’a bilgi vermemişler ancak bu heykeller yıpranmış olsalarda depoda güvenli şekilde muhafaza ediliyor. Gerek gördüğümüz bir zamanda kendisine tadilatları ile ilgili başvurur ve bu heykelleri ilçemizin farklı köşelerinde yine sergilemeye devam edebiliriz. Bu konu başkanlık makamının kararıyla ilgilidir” şeklinde açıklama yaptı.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.