Türkiye’de Kayak ve Kayak Merkezleri

0
Türkiye’de kayak ve kayak merkezleri son derece gelişmiştir. Kış tatilinin de en az yaz tatili kadar gelişmiş olan ülkemizde kayağa olan ilgi de oldukça yoğundur. Bu doğrultuda ülkemizin çeşitli dağlarında çeşitli kayak merkezleri bulunmaktadır. Şimdi gelin bu kayak merkezleri ile ilgili detayları hep birlikte inceleyelim. Uludağ Kayak Merkezi Kayak merkezi ve kayak dendiği zaman akla…

Türkiye’de Kayak ve Kayak Merkezleri
Türkiye’de kayak ve kayak merkezleri son derece gelişmiştir. Kış tatilinin de en az yaz tatili kadar gelişmiş olan ülkemizde kayağa olan ilgi de oldukça yoğundur. Bu doğrultuda ülkemizin çeşitli dağlarında çeşitli kayak merkezleri bulunmaktadır. Şimdi gelin bu kayak merkezleri ile ilgili detayları hep birlikte inceleyelim.

Uludağ Kayak Merkezi

Kayak merkezi ve kayak dendiği zaman akla ilk gelen yerlerden bir tanesi Uludağ Kayak Merkezi’dir. Türkiye’nin en popüler kayak merkezlerinden bir tanesi olan Uludağ hem yaz aylarında hem de kış aylarında son derece hoş bir görünüme sahip olup pek çok kişi tarafından yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Hem profesyoneller hem de acemiler için toplamda 24 farklı pist bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Uludağ konumu itibari ile de Türkiye’de en fazla tercih edilen kayak merkezi konumundadır.

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi, Erciyes Dağı’na Kayseri’den 25 km uzaklıkta güney cephe de bulunmaktadır. Sönmüş bir volkanik dağ olan Erciyes Kayak Merkezi, Türkiye’nin en yüksek 5.dağı konumundadır. Önemli bir kayak merkezi olan Erciyes Kayak Merkezi’nde zorluk derecelerine göre farklı şekiller de sınıflandırılmış olan 32 adet pist bulunmaktadır.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars şehir merkezine 55 km uzaklıkta yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi, 2.634 metre yer almaktadır. Dünya üzerinde sadece alp dağlarında bulunan kristal kar özelliğine sahip olan Sarıkamış Kayak Merkezi, yıl içerisinde pek çok turistin ziyaret ettiği önemli bir kayak merkezi olarak bilinmektedir. Sarıçam ormanları içerisinde toplam da 12 km’lik 5 etaplı pisti bulunan Sarıkamış’ta kar Aralık ve Mart ayları arasında bulunmaktadır.

Palandöken Kayak Merkezi

3185 metre zirvesi olan Palandöken Kayak Merkezi Erzurum’un en otantik atmosferinin bulunduğu yerdedir. Doğu’nun en popüler kayak merkezi olan Palandöken, yüksek irtifa, uzun kış ve kaliteli karı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Toplamda 22 adet pisti bulunan Palandöken Kayak Merkezi’nin pistlerinden 2 tanesi FIS tarafından olimpik pist ilan edilmiştir.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu’nun doğusunda yer alan ve Köroğlu Dağları’nda bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi, çam ağaçlarının içerisinde ki eşsiz görüntüsü ile gören herkesi kendine hayran bırakıyor. Zorluk derecelerine göre farklı 21 adet piste sahip olan Kartalkaya Kayak Merkezi, Türkiye’nin en önde gelen kayak merkezleri arasındadır. Kış tatiliniz için tercihinizi Kartalkaya Kayak Merkezi’nden yana kullanacaksanız konaklama için de Kartal Otel’i tercih edebilirsiniz. Kartalkaya’nın en önde gelen ve tarihi oteli olan Kartal Otel, misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaktan gurur duyuyor.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.