Türklere 10 adaya kapıda vize ücreti belli oldu

0

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyareti sırasında düzenlenen ortak basın toplantısında, Yunan adalarını ziyaret edecek Türk vatandaşlarına tüm yıl boyunca 7 gün vize muafiyeti sağlanacağını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Yunanistan yetkililerinin “Türk turistlere Yunan adalarında bir hafta vize” uygulamasına ilişkin çalışmanın Avrupa Birliği (AB) Komisyonunca onaylandığını ve konuya ilişkin bir yönetmeliğin Yunan makamları tarafından hazırlanmakta olduğunu bildirdi.

60 euro olacak

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, bu vizenin detaylarına ilişkin Habertürk’ün sorularını yanıtladı. Yunan hükümet kaynaklarının verdiği bilgiye göre 7 günlük vize uygulamasının detayları şu şekilde:

Yunanistan’a girişte vize alınabilmesi için Türk vatandaşları ve aileleri için basitleştirilmiş bir vize prosedürü sağlandı.

* Bu vizeyle Yunanistan’da yedi güne kadar kalma olanağı sağlanacak.

* Vizenin ücreti 60 Euro olacak.

* Yunanistan’da sınırlı bölgesel geçerliliği olacak.

* 10 adada hayata geçecek.

* 12 aylık pilot bir program olacak.

* Uygulama, Schengen sisteminin işleyişinden sorumlu olan Avrupa Komisyonu tarafından onaylanmıştır.

İşte o 10 ada

Diğer yandan 7 günlük vizeyi kapsayan 10 Yunan adasının da şunlar olması bekleniyor; Sakız, Midilli, Rodos, Samos, Kos, Meis, Leros, Kalimnos, Simi, Limni.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.