TÜRSAB 2021 TURİZM KONGRESİ BAŞLADI

TÜRSAB 2021 TURİZM KONGRESİ BAŞLADI

0

TÜRSAB 2021 TURİZM KONGRESİ BAŞLAD

Antalya-Belek’teki Pine Beach Resort Hotel’de gerçekleştirilen TÜRSAB 2021 Turizm Kongresi açılışı yapılan törenle başladı.

Açılışın ilk konuşmasını TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya yaptı. Antalya Valisi Ersin Yazıcı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in de katıldığı açılış töreninde konuşan Başkan Firuz Bağlıkaya, ülkemizin son iki yıldır mücadele ettiği ve sektöre tarihin en derin etkisini bırakan pandemi dönemini ve turizm geleceğini değerlendirmek için bir araya geldiklerini belirterek, “Antalya’ya bu kongre ile bir ivme katmak istiyoruz. İlk olarak erken rezervasyon kampanyasının öncelikle ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Mesleğimizi daha ileriye taşımak için bir aradayız” dedi.


FİRUZ BAĞLIKAYA: “TURİZM İÇİN HERKESLE EL ELE VERMEYE HAZIRIZ”
Turizmin doğası gereği kültürleri birleştiren, dayanışma ruhu oluşturan krizlere karşı koyan birleştirici bir güç olduğunu söyleyen Başkan Bağlıkaya, “Tüm krizleri omuz omuza yılmadan bu iradeyi ortaya koyan dostlarımızı saygıyla selamlıyorum. Burada bir arada olmanın değerini biliyoruz. Hayallerimiz var. Gelecek nesillere daha iyi bir dünya ve meslek bırakmak için verdiğimiz sözler var. Sektöre hayat veren 50 yıllık bir kurum TÜRSAB var. Zor günlerdeyiz. Tüm dünya gibi biz de pandemiden nasibimizi aldık. Ağır yaralandık. Buna rağmen yılmadık çalıştık. Kendimizi unuttuğumuz, ülkemizi için seferber olduğumuz günlerde ülke ekonomisine can sunu olduk. TÜRSAB olarak çok şeyler yaptık. Geriye bakıp şikayet etmek yerine ileriye bakıp çalışmak sektörümüzün en önemli özelliğidir. Bu nedenle hep birlikte durum değerlendirmesi yapmak ve ortak aklı harekete geçirmek için buradayız” dedi.

“Temmuz ayı ile başlayan hareketlilik sektörün toparlanmasına neden oldu” diyen Bağlıkaya, “Turizm içindeki bazı segmentler için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Bu segmentlerin toparlanması için biraz daha süre var. Pandeminin sona ermesi ile bazı segmentlerin kısa sürede toparlanmasını bekliyoruz. İnsanlar normale dönüp erteledikleri tatillerini gezilerini gerçekleştirmek istiyorlar. Aşılanma oranlarının artması ve seyahat kısıtlamalarının kalkması rekabeti yeni bir boyuta taşıyacak. Yeni bir hikayenin içine gireceğiz. Bundan önce de olduğu gibi bu hikayenin baş kahramanı olmak için bu yeniliklere hazırlıklı olmalıyız. Sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, dijitalleşme, bilgi kirliliği gibi kavramlar hayatımıza girdi. Hepimizin bu sürece hazırlıklı girmesi hayati bir önem taşıyor. Beklediğimiz gelecek yanı başımızda ve bunu görmemezlikten gelemeyiz. Biz seyahat acentalarına büyük görevler düşüyor. TÜRSAB olarak biz de sektöre inancımız ve hizmet anlayışımızla bu yeni döneme daha güçlü girilmesi için yola çıktık. Yeni dönemde eksikliklerimizi ve avantajlarımızı görebilmek ve rotamızı çizmek ve her anlamda öz güvenimizi tazelemek için bu kongreyi yapacağız. 80’in üzerinde uzman turizmi konuşacak. Bu kongrenin önemini ve değerini bilmeyenler burada ortak aklın paydaşını küçük görenler olabilir. Bu gibi durumda moral bozmayı huy edinmiş olanların boş teneke seslerine aldırmıyoruz. Kim bizi yıldıracağını sanıyorsa buraya bakıp yanıldığını görecektir. Biz mesleğimiz için yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. Turizm için herkesle el ele vermeye hazırız. Bu birlik ve beraberlik Türk turizmini en kısa sürede parlak dönemlerine taşıyacaktır. Türkiye’nin gururları olarak başımız dik alnımız ak yola devam ediyoruz. Alacağımız daha çok yol var. Bizleri yalnız bırakmayan değerli üyelerimize, konuklarımıza çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
OYA NARİN: “TÜRK TURİZMİ KENDİSİNE YENİ HEDEFLER KOYMALI”
Açılışta konuşan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin,
TÜRSAB 2021 Turizm Kongresi’nin turizm sektörüne hayırlı olmasını diledi. Narin: “Türkiye turizmi 80’lerden bu yana gerek devlet desteği ve gerek teşviklerle ciddi bir hamle yaptı. Bu çıkışın arkasında seyahat acentası, yatırımcı ve rehberlerimizin rolü büyüktür. 120 milyar dolarlık bir yatırımla turizme hizmet vermekteyiz. Kanunla kurulmuş olan TÜRSAB’ın büyük bir başarısı ve yatırımlarımızın teminatı olması ile bu başarı gerçekleşti. Seyahat acentalarımızın değeri bugün turizmin geldiği dönemde yadsınamaz. Önümüzdeki dönemde tur operatörlerimiz ve acentalarımız ile geleceğe adım atıyoruz. Vazifemizi yapmaya devam edeceğiz. Turizm dönüşüm projelerimiz için herkesle birlikte el ele omuz omuza Türkiye’nin yeni turizm rolünü inşaat etmeye başladık. Bu dönüşüm ve değişim bugün burada başladı. 2030 yılına kadar Tür turizmi kendisine yeni hedefler koymalıdır. TTYD adına TÜRSAb ve tur operatörlerinden geleceğin nasıl olması gerektiğine dair bir yol haritası ortaya koymalıyız. Birlikte çalışmanın getirdiği huzurun anlayışın devam etmesi için her zaman yanınızda olacağız” dedi.
ERKAN YAĞCI: “GELECEK İÇİN UMUTLUYUZ”
AKTOB Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Erkan Yağcı da TÜRSAB’ın ülkemizin ilk resmi anlamda kurulan birliği olduğunu hatırlatarak, “TÜRSAB’ın ilk turizm kongresinin Antalya’da yapıyor olması bizim için çok önemli. Bu kongreyi düzenlediği için TÜRSAB’a çok teşekkür ediyor ve hayırlı olmasını diliyoruz. Turizmin yaşadığı süreç ve geldiği noktayı biliyoruz. Bu dönemde işbirliği ve koordinasyon hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. Krizi aşmanın en önemli aracı koordinasyondur. Devletin desteği olmadan böyle bir krizin aşılmayacağını gördük. İşbirliği ve koordinasyon için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teşekkür ediyoruz. Geçen seneye göre bu sene ki istatistiklerimiz çok anlamlı. Bizim hangi noktaya geldiğimizi görüyoruz ve bunun takdir edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Gelecek için umutluyuz. Turizmin paydaşları vardır. Turizm olgusu için bunların hepsi olmalı. Bunlar arasındaki iletişim bu makinenin çalışması için gerekli. Hepimizin rolü ve önemi çok büyük. 3 günlük kongrenin hayırlı olmasını istiyoruz. Biz de gelecek hafta 11. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ni gerçekleştireceğiz. TÜRSAB Turizm Kongresi’nin sonuçları ile birlikte Türkiye turizmine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
MUSTAFA ATILGAN: “TURİZMİNİN LOKOMOTİFİ ANTALYA’DIR”
ATSO Başkan Yardımcısı Mustafa Atılgan da kongrenin turizme farklı bakış açıları getireceğine inandığını söyledi. Atılgan: “2020 ve 2021 yılları sarsıcı yıllar oldu. Pandemi dünrya ekonomisini kasıp kavurdu. Tüm dünya dijitalleşme konusunda atacağı büyük adımları birkaç ayda attı. Bildiğiniz gibi Türkiye turizminin lokomotifi Antalya’dır. Kent ekonomisi yüzde 15 düşüş gösterdi. Turizm sektörü 2021 yılında ayakta kalarak beklediğimizden daha çabuk toparlanmıştır. İlk 10 ayda 8.6 milyon yabancı ziyaretçi ağırladık. Akdeniz ülkelerindeki rakip ülkelere baktığımızda İspanya ve İtalya bizden geride kalmıştır. Pandemi sürecinde kaydedilen bu başarıda ortak aklın payı büyüktür. Güvenli Turizm Sertifikası ülkemize katma değer olarak geri dönmüştür. 2022 yılı turizmi tüm aktörlerin ortak bir strateji ile hareket edilmeli. Pazar ve ürün çeşitlendirilmesi gibi konular ajandamızda yer almaya devam ediyor. Sektörde dijitalleşme hızla devam etmektedir” dedi.
MUHİTTİN BÖCEK: “TURİZMİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise açılış ktonuşmasında şunları söyledi:TÜRSAB’ın ilkini düzenlediği kongreye hoş geldiniz. Antalya’ya çivi çakan herkese sonsuz teşekkürler. Antalyamız hepimizin bildiği gibi 700 bin nitelikli yatak kapasitesi ile Türkiye’nin gecelemelerinin yarısını karşılayan bir şehirdir. Salgın sonrasında en hızlı geri dönüşü sağlayan bir destinasyon olarak 9 milyon yabancı misafire ulaşacağız bu sene. Turizmci dostlar, salgınla birlikte sağlığın da ne kadar önemli olduğunu bizzat yaşayanlardan biriyim. Dünyada milyonlarca insan seyahat edememiştir. Her krizde kıymeti daha çok anlaşılan turizmciler sayesinde ayakta kalan turizm sektörünün sorunlarını iyi biliyoruz. Sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz. Turizmin geleceğini konuşmanın zamanı geldi. Salgınla birlikte yaşadığımız süreç birçok alışkanlığımız değiştirdi. sosyolojik ve psikolojik etkileri turizm anlayışını değiştirecektir. Turizmi yeniden dizayn etmeliyiz. Dijitalleşerek yerel değerlerin tamamını turizm ürününe dönüştürebiliriz. Deniz, kum, güneşin yanında sanat, kültür ve tarih ile turizmi zenginleştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Antalya.com.tr ile kendimizi dijitalleştiriyoruz. Antalya Turizm Alt Yapı Birliği ile destinasyon yönetimini sağlıyoruz. Gastronomi turizmini geliştireceğiz. Alt yapı yatırımlarımıza devam ediyoruz. Turizme destek olmaya devam edeceğiz. Turizmi var eden doğal zenginliklerimizi koruyacağız. Bu kongre için Başkan Firuz Bağlıkaya ve TÜRSAB’ı kutluyorum.”
ERSİN YAZICI: “YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”
Antalya Valisi Ersin Yazıcı ise şöyle konuştu: “TÜRSAB Turizm Kongresi için Antalya’ya hoş geldiniz. Türk turizmi ve ekonomisine büyük katkılar sunan TÜRSAB ve diğer paydaşlara teşekkür ediyoruz. Bu kongreden sonra burada yapılan görüşmelerden sonra Türk turizmi el ele gönül gönüle daha yukarılara çıkacaktır. Yaşadığımız olumsuzlukta sağlığın ne kadar önemli olduğunu görsek de hayat devam ediyor. Süreç içinde sektöre elimizden gelen yardımı göstermeye gayret ettik. Sektörün önünü tıkamamak adına elimizdeki tüm inisiyatifleri kullanmaya çalıştık. Tüm dünya iki yıldır pandemi savaşının içinde. Bu süreçte Antalyamızın bu sınavı başarı ile geçtiğine inanıyorum. Güvenli Turizm Sertifikası ile başlayan süreçte Antalya Ağustos’tan Kasım ayına kadar turizmdeki güvenliği pandemi koşullarında nasıl hizmet verileceğini gösterdi. Bu sene 9 milyona varan misafirimiz olmuşsa bunu geçen yılki başarımıza ve sizlerin göstermiş olduğu başarıya bağlıyorum. Önümüze bakıp yolumuza devam edeceğiz. Mazideki güçlükler anı olarak kalacak ama ders aldığımız anılar olacak. Büyük bir milletin çocuklarıyız. TC’nin fertleriyiz. Dolayısı ile bu kutlu yolculukta tabi ki turizm sektörünün içinde bulunan sizler üzerinize düşen sorumluluğu omuzlayıp ülke ekonomisine katkıda bulunacaksınız. Başta Antalya olmak üzere turizmdeki payımızı her geçen gün daha yukarılara taşıyacağız. Benim buna inancım tam. Ben Türk müteşebbüsünün aklına fikrine bilgisine tecrübesine güveniyorum. Hep birlikte Türk turizminin dünyadan aldığı payı büyüterek yolumuza devam edeceğiz.”

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.