TÜRSAB Sektörel Belirsizlik Nedeniyle Plaka Fiyatlarını Yeniden Belirledi

0

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), sektörel belirsizlik nedeniyle plaka fiyatlarında yeni bir düzenlemeye gitti.

TÜRSAB’ın konu hakkında üyelerine yaptığı bilgilendirme metni şöyle:

Sayın Üyelerimiz;

Küresel ekonomi ve finans dünyasında yaşanan hızlı değişim ve dönüşümlerin ülkemize yansımaları, pandemi sürecindeki Omicron varyantının hızla yayılması ve alınan yeni tedbirler, yaşanan sıkıntıların 2022 yılına yansıyacak olması ve sektörel belirsizlikler nedeniyle plaka fiyatlarında yeni bir düzenlemeye gidilmiştir.

Bilindiği üzere; 2019 yılı Ocak ayından itibaren seyahat acentalarının, tur ve transfer faaliyetlerini gerçekleştirirken araçlarında bulundurulması zorunlu olan TÜRSAB plakalarında denetim ve uygulama etkinliğini sağlamak maksadıyla kare kod sistemine geçilmiş ve plakalar, seyahat acentalarımızın kullanımına sunulmuştur. 2021 yılında TÜRSAB plakalarında kare kod uygulamasına ek olarak elektronik çip kontrol sistemi ile plakaların güvenilirliği ve denetimi desteklenmiştir. Bu kapsamda uygulamayla ilgili esaslar aşağıdaki gibidir:

 1. 2022 yılında plaka rengi mor olacaktır.
 2. 2022 yılında da plakalar kare kodlu ve elektronik çipli olacaktır.
 3. 2021 yılına ait plakalar 28.02.2022 tarihine kadar geçerli olacaktır.
 4. Plaka yenileme sürecinde eski plakaların TÜRSAB Bölge Temsil Kurullarına ve TÜRSAB Genel Merkeze iade edilmesi denetim ve kayıtların kontrolü ile birlikte temiz çevreye katkı sağlayacak ve üyelerimizin haklarını zedeleyen plaka sahteciliğinin önüne geçilmesi bakımından faydalı olacaktır.
 5. Plaka talepleri geçici süreliğine seyahat acentalarının bağlı oldukları TÜRSAB Bölge Temsil Kurulu ve TÜRSAB Plaka Birimi aracılığı yapılacak olup en kısa zamanda TÜRSAB Online üzerinden plaka başvuruları gerçekleştirilebilecektir. Seyahat acentalarının plaka başvuruları akabinde plakanın ilgili seyahat acentasına teslim edileceği zamana kadar faaliyetlerini sürdürebilmeleri için kısa süreli geçici yazı hazırlanacaktır.
 6. TÜRSAB tarafından verilecek olan plaka sayısının tespitinde ekte yer alan “Plaka Talep ve Taahhütnamesinde” belirtilen belgeler esas alınacak olup, talebin büyüklüğüne göre yeni belge talep edilmesi hakkını TÜRSAB saklı tutar.
 7. 2022 yılı TÜRSAB Plakası talep eden seyahat acentalarının, talep etmiş oldukları plaka sayısına göre ödeyecekleri bedeller aşağıda bulunan tablodaki merdivenli sistem üzerinden kademeli olarak belirlenecektir.
 TALEP EDİLEN PLAKA ADEDİ 2022 Plaka Ücreti
1 – 20 Adet arası (20 adet dahil) 250 TL
21 – 50 Adet arası (50 adet dahil) 300 TL
51 Adet ve üzeri 350 TL

Plaka talebinde bulunan üyelerimiz için;

 • Bu fiyatlar 31 Mart 2022 tarihine kadar geçerlidir.
 • Plaka talebinde bulunan Birlik Üyesi Seyahat Acentasının 2019 ve öncesi yıllara ait aidat borcu var ise talep edilen plaka sayısına bakılmaksızın plaka talebinin 1 adet ücretli olarak karşılanmasına,
 • Plaka talebinde bulunan Birlik Üyesi Seyahat Acentasının 2021 yılına ait aidat borcu var ise talep edilen plaka sayısına bakılmaksızın plaka talebinin 3 adet ücretli olarak karşılanmasına,
 • Plaka talebinde bulunan Birlik Üyesi Seyahat Acentasının 2022 aidatını ödemesi durumunda 1 adet ücretsiz plaka verilmesine,
 • Aidat borcu olmayan veya yapılandırması devam eden seyahat acentalarımız plakalarını yukarıda belirtilen fiyatlar üzerinden 31 Ocak 2022 tarihine kadar %25 indirimli olarak alabileceklerdir.

 Tüm seyahat acentalarımızın 2022 yılı plakalarını zamanında temin edebilmek adına aşağıdaki belgelerle birlikte en kısa sürede başvuru yapmalarını rica ederiz:

 • Plaka talep ve taahhütnamesi
 • Seyahat acentası işletme belgesi fotokopisi
 • İmza Sirküleri
 • Talep edilen plaka adedi için yapılan toplam ödemeye ilişkin banka dekontu (Açıklama kısmına kaç adet plaka için ödeme yapıldığı belirtilmelidir.)

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.