Vali Yazıcı: Otellerin çoğu o tarihe kadar dolu!

0

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, turist sayılarının sevindirici nitelikte artarak devam ettiğini söyledi.

Otellerin çoğu Ekim sonuna kadar dolu!

17 Ağustos itibarıyla turist sayısında 8 milyonun geçildiğini aktaran Yazıcı, “Geçen yılın aynı dönemine göre çok çok öndeyiz. Uzun süredir günlük 70 binin üzerinde girişimiz var. Turizmcilerle de sık sık bir araya geliyoruz, ekim sonuna kadar otellerin büyük bir çoğunluğu büyük oranda dolu. İnşallah sezonu iyi tamamlayacağız” dedi.

Kasım’da da hareketlilik bekliyoruz

Kentteki turizm sezonunun uzadığına işaret eden Yazıcı, geçen yıl kasımda da hareketliliğin devam ettiğini belirtti. Bu yıl da aynı tabloyla karşılaşılacağını ifade eden Yazıcı, “Yıllara bakıldığında temmuz, ağustos, eylül ve ekim bizim pik aylarımız, en yüksek misafir ağırladığımız aylar. Geçen yıl, 15 Kasım’a kadar devam etmişti. Bu yıl kasımı da pik aylara ekleyebilirsek çok daha güzel olur şehrimiz için” diye konuştu.

Avrupa ülkeleri hareketlendi

Vali Yazıcı, geçen yıla göre Antalya’ya turist gönderen ülkelerin dağılımında da önemli bir değişiklik yaşandığını belirtti.

Özellikle alternatif pazarların doğmaya başladığını dile getiren Yazıcı, geçen yıllarda sayıları azalan ülkelerden de dönüşler olmaya başladığını kaydetti. Yazıcı, bu durumun turizmcileri ve sektörün bağlantılı olduğu esnafı da mutlu ettiğini belirtti.

Polonya ve Hollanda’da çok ciddi artışlar var, İsrail 8. sırada

Kente turist gönderen ülkeler arasında Avrupa ülkelerinde çok ciddi artışlar gözlendiğini anlatan Yazıcı, şunları söyledi:

“Almanya ile Rusya arasındaki rakamlar birbirine çok yakın. Dikkat çekici olan Almanya’nın birinciliği almış olması, Polonya ve Hollanda’da çok ciddi artışlar var. Önceki yıllarda azalan, bu yıl tekrar başlayan İsrail var, uzun zamandır gelmiyorlardı, bu yıl 8. sıradalar. Kazakistan 6, Romanya 7, Danimarka 9, Çekya 10. sırada. Avrupa’nın tekrar şehrimize yönelmiş olması, turizmcimizi mutlu ediyor. Rakamlarımız gayet İyi, beklentilerimiz yüksek. İnşallah geçen yılı rahatlıkla geçeceğiz, 2019’u yakalayamayabiliriz ama ‘onun birkaç milyon altında yılı tamamlarız’ diye umut ediyoruz.”

Çok farklı ülkelerden turistlerin geliyor olmasının önemli olduğunu vurgulayan Yazıcı, sektörün de tek bir pazara bağlı kalmak istemediğini ve alternatif pazarlar konusunda önemli çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.