Yeni Turizm Meslek Yasası Hazırlanacak

0

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, EMITT’in açılışında turizm sektörüne yeni meslek yasası müjdesi verdi.

EMITT Fuarı 25. kez kapılarını açtı. Açılışa Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, TTYD Başkan Oya Narin, TÜROB Balkanı Müberra Eresin ve turizmciler katıldı.

Açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmde 20211 yılı hedeflerinin üzerine çıkıldığını belirterek turist sayısının yüzde 87 artışla 30 milyona, gelirlerin ise yüzde 103 artışla 24 milyar dolara çıktığını söyledi. Ersoy, “Dünya genelinde en yoğun ve en tekili tanıtımı yaptık ve bu 2022’de de devam edecek. Daha fazla turistin Türkiye’yi tercih etmesi için tur operatörleri ile iş birliklerini artırdık. V çıkışının 2022’de de devam edecek ve rakamların daha da artacak” dedi.

Ersoy, konuşmasına şöyle devam etti: “2022 yılının ilk 40 gününe ait, özellikle İstanbul ve Antalya ziyaretçi verileri, bu yıl 2019 yılına yaklaşacağımızı gösteriyor. Erken rezervasyon rakamları da bunu destekliyor. Bu senenin turizm geliri hedefini 35 milyar dolar olarak koyduk. Bunu daha da yukarı çıkaracağız. Kişi başı gelirdeki artış da nicelik değil nitelik merkezli 2023 turizm stratejisi konusunda adım adım ilerlediğimizi gösteriyor.

Güvenli ve Yeşil Turizm için Global Sustainable Development Goals ile anlaşma yaptık ve bunu tüm dünyaya duyurduk. Bu programa katılan ilk ülke olduk. Detaylarını paylaşacağız. Sürdürülebilirlik turizmin geleceği açısından son derece önemli. Sertifika programındaki değişiklikle birlikte biz Paris Anlaşmasının gereklerini yerine de getirmiş olacağız. 2030 yılına kadar turizm ve diğer sektörlerin yerine getirmesi gereken bazı yükümlülükler var. Biz bu uyum sürecini çok daha hızlı tamamlamak istiyoruz. Zaten bu işten uzak kalma lüksümüz yok. Anlaşmanın gerekçelerini yerine getiren ülkeler, getirmeyen ülkelere yolcu tedariği sağlarken bazı yaptırımlar getirecekler. Biz hızlı hareket ederek Paris Anlaşmasının ve yeşil sertifikanın gereklerini yerine getirmemiz gerekiyor.

Turizm Meslek Birliği yasası bir ihtiyaç. Eğer biz nitelikli turist almak, turizmde üst sıralara çıkmak istiyorsak turizm sınıflandırılmasını tamamlamamız gerekiyor. Eski yasalar çağın gerisinde kaldı. Şimdi biz yarından tezi yok. Turizm STK’larını da toplayarak meslek yasasını hazırlamaya başlayalım ve bu yıl içinde Meclis’e gönderelim. Biz bu yönde çalışmalara başlıyoruz.”

EMITT Fuarı 25. kez kapılarını açtı. Açılışa Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, TTYD Başkan Oya Narin, TÜROB Balkanı Müberra Eresin ve çok sayıda turizmci katıldı.

Toplantının açılış konuşmacılarından TTYD Başkanı Oya Narin Türkiye turizminin yatırımcı örgütü olan TTYD’nin EMITT Fuarı ile işbirliğini sürdüreceğini söyledi.

Pandemi sürecindeki en büyük sıkıntının ülkelerin bir anda kapılarını kapatması ve hava ulaşımını durdurması olduğunu belirten TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır ise şunları söyledi:

“Yeni varyantlar, aşılanma sayılarının istenilen seviyelere ulaşmaması da bizleri zorda bıraktı.

Pandemi birçok şeyin eskisi gibi olmayacağını bize gösterdi. Bizler sektör olarak asla umutsuzluğa kapılmadık ve zorlu süreçleri geride bıraktık. Bakanlık ve sektör olarak çok iyi bir ortak çalışmayla bugünlere geldik.

Ülkeler sınırlarını kapatıp seyahati yasaklarken biz nasıl turist ağırlarız diye çalıştık ve güvenli turizm sertifikasını geliştirdik. Güvenli turizm sertifikası dünyaya örnek olmakla kalmadı pazarlama avantajı da sağladı. Güvenli turizm bundan sonra kriterleri değişerek sürekli hale getirilecek.

Sayın Bakanım biz artık güvenli turizm sertifikasının güncellenmesini sizden rica ediyoruz.

İspanya ve Fransa’yı geride bıraktık

Bizler İspanya ve Fransa’yı geride bırakarak 30 milyon turist ve 24 milyar dolar turizm gelirine ulaştık.

2022 yılı da yine koronavirüsün gölgesine geçecektir. Bu nedenle aşılama sayıları önemli rol oynayacak. Bu nedenle rehavete kapılma şansımız yok. Aşılamayı lütfen teşvike delim

Erken rezervasyonlarda artış var. Kişi sayısı ve gelirde 2019 rakamlarına yaklaşacağımıza dair göstergeler var. İngiltere pazarında 2019’un üstüne çıkacağız: Rusya için de benzer bir durum söz konusu. Almanya ise şu anda yatay seyrediyor. Avrupa’da talebin artacağını düşünüyoruz.

Özellikle iç pazara dikkat çekmek istiyorum. 2022 yılında dış pazarların devreye girmesinden dolayı iç pazar kontenjanına ve fiyatlarına lütfen dikkat edelim. İç pazarın ana pazar olduğunu sadece kriz dönemlerinde değil her zaman arttırmalıyız. “

Sururi Çorabatır ayrıca, Bakan Ersoy’dan sektör meslek yasasını çıkarmasını talep etti.

Piyasada en çok koltuk arz eden ikinci hava yolu olduk

THY Satış Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur ise şunları söyledi:

Bugün 252 noktaya uçuş düzenleyen THY’nin bu fuara destek vermesinden dolayı mutluyuz. Piyasada en çok koltuk arz eden ikinci hava yolu olduk. 2022 yılında, 2021 kapasitesinin üzerine çıkacağız. Önümüzdeki 365 gün boyunca Türkiye’ye gelen yolculara bakıldığında en çok yolcunun Güney Amerika ülkelerinden olduğunu gördük.

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.