Yıldıray Karaer, “Maliyet Artışı turiste rota değiştirtmez. İnsanlarda Türkiye Aşkı var”

0

“İlklerin Havayolu” Corendon Airlines, 2021 yılının Kasım ayından bu yana süren deneme çalışmalarını başarıyla tamamlayarak   IATA Travel Pass’ı uçuşlarına entegre eden ilk Avrupa havayolu oldu ve bir başka ilke daha imza attı.

Bu gelişme sonrasında, havayolu seyahatlerinin daha güvenli ve konforlu hale gelmesi adına Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından geliştirilen IATA Travel Pass uygulaması, artık Corendon Airlines yolcuları tarafından belirli hatlardaki uçuşlarda kullanılabilecek.

Konuyla ilgili Tatil Ajandam’a özel açıklamalarda bulunan Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, 2022 yılı için pandeminin güvenli seyri halinde insanların fırsat buldukça seyahate çıkacağını ifade etti. Karaer, TET MEDYA VE Tatil Ajandam Yönetim Kurulu Başkanı Taner Taş’ın sorularını samimi bir şekilde yanıtlayarak ayrıca son 5 yıldır Corendon’un kendi pilotlarını da eğiterek tecrübeli personel edindiğine de değindi.

-Okuyucularımıza IATA sürecini anlatırmısınız. Çok büyük bir başarı ve ne gibi yenilikler getiriyor bu kazanım?

Pandemi 2 yıldır durgun bir dönem yaşattı tüm dünyaya. Biz bu dönemi daha verimli kullanmaya çalıştık. Bütün yazılımsal ve hazır olan projelerimizi bitirmeye uğraştık. Bu projede pandamı sürecinde tamamladığımız bir konu idi. Çünkü, pandemiyle birlikte seyahatler biraz daha meşakkatli olmaya başladı. IATA projemizle birlikte tüm yolcularımızın seyahatleri kayıtlı hale geldi.  Şu an için belirli Corendon Airlines uçuşlarında kullanılmaya başlanan IATA Travel Pass uygulaması, Corendon Airlines yolcuları tarafından iOS ve Android işletim sistemli akıllı telefonlara ücretsiz şekilde indirilerek kullanılabiliyor. Ayrıca uygulama içerisinde seyahat edilecek ülkelerdeki COVID-19 salgınına bağlı seyahat kısıtlamaları ve uygulamalarına dair bilgiler de yer alıyor. IATA Travel Pass uygulamasının kullanılabildiği Corendon Airlines uçuşlarının listesi ve anlaşmalı laboratuvarlar da uygulama içerisinde görüntülenebiliyor. Bu çalışmayla birlikte Avrupa’da uygulamayı hayata geçiren ilk hava yolu şirketi olmak ayrı bir gurur tabi. Travel Pass, ülkelerin COVID-19 ile ilgili getirmiş olduğu seyahat kuralları kapsamında yolculardan talep ettiği sağlık dökümanlarını düzenli bir şekilde yönetmek için dijital çözümler sunan, etkili bir araç olduğunu kanıtladı. Ayrıca uygulama, önümüzdeki dönemde check-in’den uçağa binişe kadar temassız seyahat süreçlerini hayata geçirmeyi de hedefliyor.

 -Talep ve yoğunluk bunun yanı sıra farklı destinasyonların da oluşmasıyla birlikte filonuzda artışa gidiyor musunuz? Kaç Corendon Airlines uçağı havada hizmet veriyor?

İnsanlar şu sıralar fırsat buldukça seyahat etmek istiyor. Bu bağlamda açık bulduğu destinasyonu değerlendirmeyi deniyor. Bizde Corendon olarak filomuzu genişleterek geniş bir yelpaze sunuyoruz. Turist olmasa bile gurbetçiler seyahat ediyor.  Şu anda Corendon olarak 3 havayolu şirketimiz var. Hollanda, Malta ve Türkiye ile birlikte 50’yi aşkın kendimize ait olan ve kiraladığımız uçağımız havada yolcularımıza hizmet veriyor. Tanzanya, Zanzibar ve Dubai ile birlikte Mısır’ında içinde bulunduğu farklı destinasyonlara uçuş gerçekleştiriyoruz. Yoğun bir şekilde Yunanistan ve İspanya uçuşlarımız var. Bu yıl Danimarka hareketleniyor. Bu noktaların dışında Avrupa’yı adeta Anadolu’ya bağlayan yeni noktalarımız da var. Antalya dışında Kayseri, Eskişehir ve Almanya’nın kuzeyinden Zonguldak’a kadar yeni uçuş rotalarımız var. 

-Maliyet artışları sizi de etkiliyor olmalı. Ülkemizdeki maliyet artışları turistlerin yönününü değiştiriyor mu?

Maliyetlerin artışı turiste rota değişikliği yaptırabiliyor ancak insanlarda her şeye rağmen bir Türkiye aşkı var. Bu durum artan maliyetlere rağmen turist akışında bir sorun yaşatmıyor. Pandemi sonrası dünyanın her yerinde maliyetler arttı. Bu süreçte Hollanda ve Almanya’da bile çift haneli enflasyon rakamlarından bahsedilir oldu. Ülkemizde de maliyetlerin artmasını normal karşılıyoruz ancak havacılık ve otel yatırımları geri dönüşü geç yaşanıyor. Pahalı bir yatırım olması nedeniyle de azami dikkat isteyen bir iş. Slotların zamanında yapılması ve yolculara yüksek miktarlarda ceza ödemeleri yapmamak için azami dikkat gösteriyor ve işimize ehemmiyetle yaklaşıyoruz. Havacılık adeta bıçak sırtı bir sektör. Değişken maliyetler içindesiniz. Katlanmak zorundayız. Belirsizlikler karşısında yaptığımız tüm operasyonlara dikkat ediyoruz. Bu nedenle eğitimli ve yüksek kalibrasyonlu bilir kişilerle çalışıyoruz.

Otel yatırımlarınızdaki gelişmeler ne durumda?

Karayipler’de bulunan resort hotel yatırımımıza devam ediyoruz. İyi sonuçlar aldık ve 400 odanın ardından şimdi ikinci etaba başlayarak 300 odalık çalışmalarımıza devam ediyoruz. Amerika ve Kanada pazarını da bu sayede radarımıza almış olduk. Şimdi her şey dijital ve genç nesil farklı destinasyonlarda tatil yapmak istiyor. Global dünyada artık herkes fırsatını buldukça seyahat etmek istiyor. Pandemide herkes maaşını aldı ve para biriktirdi. Bu durum tatile ihtiyacı olanları hareketlendiriyor. Turizm anlamında da geniş bir yelpazeye yayılıyor ve alternatifler sunuyoruz.

-İç hatlarda tarifeli uçmayı hiç düşündünüz mü? Corendon 25’inci yılında farklı hangi projelere imza atıyor?

Uzun yıllardır fikir jimnastiği yapılıyor kurum içinde ancak iç hatlara girme niyetimiz olmadı. Tarifeli uçuşları özellikle bu şartlarda uygun bulmuyoruz. Zaman zaman kargo şirketi kursak mı diye de konular açıldı ancak daha öncede belirttiğim gibi şartlara göre hareket ediyoruz. 25’inci yılımızın son 5 yılında kendi pilotlarımızı yetiştiriyoruz mesala. Corendon olarak Boeing Tip eğitimleri veriyoruz. Özellikle bu yıl bin 500’ün üzerinde bir başvuru oldu. Bu yıl 16 kişilik bir kontenjan açarak, pilotlarımızı kendimiz, bir nevi Corendon Akademi tarzında eğitiyor ve zorunlu hizmet süreci karşılığında tecrübeli personel kazanıyoruz.

Birlikte çalıştığınız Günay Uslu Hollanda’da çok önemli bir görev üstlendi. Haberi aldığınızda neler hissettiniz?

Birlikte çalışmaktan gurur duyduğumuz Günay hanımın böyle bir göreve getirilmesinden büyük onur duyduk. Biz geçici de olsa tecrübeli birinden olduk ancak kendisini tekrar aramızda görmek istediğimizi belirttik. Bu durum çok gurur verici. Çok sevindik. Türkiye adına da sevindik.

Corendon Turizm Grubu’nun kurucu ortağı Atılay Uslu’nun kız kardeşi Günay Uslu, Hollanda’nın Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlendi.  Corendon Turizm Grubu’nun kurucu ortaklarından Atılay Uslu’nun Hollanda’da Demokratlar 66 Partisi (D66) üyesi olan kız kardeşi Günay Uslu, Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini ifa ediyor.

Günay Uslu kimdir?

49 yaşındaki Günay Uslu, aslen Afyonkarahisarlı. Emirdağ ilçesine bağlı bir ailenin çocuğu olan Uslu, Amsterdam Üniversitesi’nde kültür tarihi üzerine doktora yapmış. Günay Uslu, Avrupa kültür tarihi, mirası ve müzeler konusunda uzman.  Amsterdam Eye Film Müzesi Denetleme Kurulu Başkanı olan Uslu, Lahey’deki Mauritshuis Müzesi ile Rembrandt Derneği’nin de danışma kurulu üyesi. Turizm şirketi Corendon’un kurucusu Atılay Uslu’nun kardeşi olan Günay Uslu, aile şirketinde şirket geliştirme direktörü olarak da görev alıyordu. Uslu, Hollanda’da Medya ve Kültürden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapıyor.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.