745 Rus uçağı için şok karar!

0

Rus sivil havacılık sektörüne en ağır darbelerden biri geldi

Rusya’ya bir darbe de Bermuda’dan geldi. Rus hava yolu şirketlerinin Bermuda tescilli uçaklarının uçuşa elverişlilik sertifikaları askıya alındı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında AB, ABD ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülke Rusya’ya yaptırım uygulama kararı almıştı. Çok sayıda ülke Rus hava yolu şirketlerine hava sahasını kapatırken, uçak üreticileri uçak, yedek parça ve hizmet satışını askıya aldı. Ayrıca sigorta şirketleri Rusya’ya uçuş yapan şirketlerin bölgede yaşanacak herhangi bir olumsuzluk durumunda uçakların kapsam dışında tutulacağını duyurmuştu.

745 uçağın uçuşa elverişlilik sertifikaları askıya alındı

Alınan tüm bu kararların üzerine şimdide Rus sivil havacılık sektörüne en ağır darbelerden biri Bermuda’dan geldi. Bermuda Sivil Havacılık Otoristesi (BCCA) tarafından alınan kararla ülke tesciline kayıtlı uçakların lisansları askıya alındı. BCAA’nın aldığı karar ülke tesciline kayıtlı 745 uçak için geçerli olacak. Söz konusu sayı Rus sivil havacılık sektöründe faaliyet gösteren hava araçlarının yarısına tekabül ediyor.

Bugünden itibaren geçerli olacak karar sonrasında hava yolu şirketlerin zor duruma düşeceği belirtildi.

Kısa adı ATOR olan Rusya Tur Operatörleri Birliği, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede ülke dışında bulunan uçakların Rusya’ya dönüşüne izin verilmeyebileceğini ifade etti.

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.