Bakan Ersoy: 2028’de bu rakamlara ulaşmamız gerekiyor

0

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy 24 TV’de katıldığı canlı yayın programında turizmdeki hedeflerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

24 TV’de moderatörlüğünü Zeynep Türkoğlu’nun üstlendiği “24 Özel” başlıklı canlı yayına konuk olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek, Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve Akşam Gazetesi Yazarı Bedir Acar’ın sorularını yanıtladı.

Yoğun erken rezervasyon geliyor

Ersoy, turizm alanında bu yıl minimum 35 milyar dolarlık bir hedef içerisinde olduklarını söyledi. Ersoy, bu yıl ayrıca yurt dışından Türkiye’ye yoğun olarak erken rezervasyonlar aldıklarını aktararak, 2019’a göre turizmde bu sene pazar çeşitliliğinin ve stratejilerinin birçok yönden değiştiğini anlattı.

2023’te kişi başı turist geliri hedefimiz 900 dolar

Kovid-19 salgını kapsamında Türkiye’nin birçok ülkede kırmızı koddan çıktığını hatırlatan Ersoy, şöyle devam etti:

“2018 itibariyle aldığımız kararlarla ‘turizm bizim için artık bir stratejik sektör ve level atlayacağız’ dedik. Rakip olarak Yunanistan’ı, İspanya’yı, şehir turizminde Fransa’yı, İtalya’yı görüyorduk ve turizmde lig atladık. Gelirlerimizi arttıracağız, nitelikli turiste konsantre olacağız ve kişi başı geliri de yükselteceğiz. Bununla ilgili çalışmalar çok olumlu gidiyor. 2018’de kişi başı gelirimiz 647 dolardı, 2021’de 834 dolar oldu. Hızlı bir ivme yakaladık. İnşallah kişi başı turizm gelirinde 2023 hedefimizde 900 doları geçmek var.”

Ege’de volüm artacak

Ersoy, Avrupa’da Ege Bölgesi’ni turizm anlamında parlayan bir yıldız haline getirmeye çalıştıklarının altını çizerek, “Ege’de volüm artacak. Sadece Avrupa’nın değil Amerika kıtasının da ilgisinin çekeceğini düşünüyorum. Deniz, kum, güneş dendiği zaman buna gastronomi vesaireyi de ekleyerek Ege’nin yıldızının daha da parlayacağını ve yukarı gideceğini düşünüyorum. Pazarlama olarak da bölgeye konsantreyiz. Yeni stratejiler de geliştirdik.” değerlendirmesinde bulundu.

“2028’de 100 milyon turist, 120 milyar gelire gelmemiz gerekiyor”

Türkiye’nin turizm hedefinin yüksek olduğunu belirten Ersoy ” Biz 2019’da 52 milyon turist getirmiştik. Bu sayıda kalma gibi bir hedefimiz yok. Hızlı bir şekilde 60, 70 milyonları hatta ilerleyen tarihlerde 100 milyon turisti görmemiz gerekiyor. Yani 2028’de bizim 100 milyon turist, 120 milyar gelire gelmemiz gerekiyor. Tabii pandemi çıkarsa bir şey diyemem. Ama normal akışında Türkiye çok rahat bir şekilde bu rakamlara gelir.” dedi.

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.