Cengiz İnşaat Bodrum’a Bulgari’yi getirecek

0

Cengiz İnşaat’ın sahibi Mehmet Cengiz’in, Bodrum Cennet Koyu’ndaki yeni projesi için dünyaca ünlü mücevher markası Bulgari ile anlaştığı ileri sürüldü.

Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre Cengiz İnşaat, Özelleştirme İdaresi’nden satın aldığı 678 bin metrekarelik arazide yaklaşık 100 villa ve Bulgari’nin işleteceği bir otel inşa edecek.

Hali hazırda, Londra, Dubai, Bali, Paris gibi dünyaca ünlü kentlerde otelleri faaliyet gösteren Bulgari, Roma, Tokyo, Miami ve Los Angeles’ta da turizm yatırımlarını sürdürüyor. Türkiye’deki ilk oteli için Bodrum’u seçen Bulgari’nin Cengiz İnşaat ile yaptığı anlaşmayı bu ay sonuna kadar duyurması bekleniyor.

İhale iki kez iptal edilmişti

Cengiz İnşaat, projenin yükseleceği araziyi Özelleştirme İdaresi’nden 2012 yılında satın almıştı. O tarihte 277 milyon liraya alınan arazinin özelleştirme ihalesi Danıştay tarafından iki kez iptal edilmesine rağmen, söz konusu kararlar uygulamadı. Danıştay’ın ilk iptal kararını uygulamayan kamu görevlileri hakkında da suç duyurusunda bulunuldu. Ancak kamu görevlileri hakkında soruşturmaya da izni verilmedi.

Fettah Tamince payını devretmişti

Ziraat Bankası kredisiyle araziyi alan Bodrumbir Turizm Yatırım A.Ş’nin o tarihte Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Başkanvekili ise Fettah Tamince idi. Haziran 2021’de Tamince, paylarını devrederek şirketten ayrıldı. Cengiz ise Eylül 2021’de şirketi Cengiz İnşaat ile birleştirerek kapanışını gerçekleştirdi.

Bodrumlular tepkili

Otel projesine ilişkin Bodrumluların tepkileri ise devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Cengiz İnşaat, 2 adet plaj ile 4 adet mendirek yapmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştu. Kültür varlıkları, tabiat varlıkları, SİT ve koruma alanı içerisinde kalan arazinin yapılaşmaya açılmasına Bodrum sakinleri tepki gösteriyor.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.