Firuz Bağlıkaya: Bakanlık pazarlamaya müdahil olmamalı!

0

Burkon Turizm ve Network Fuarcılık tarafından düzenlenen BUTUR 3. Turizm Fuarı ve 4. Bursa Turizm Zirvesi ile TURFOOD 4. Gıda Fuarı, Destinasyon Yönetimi ve Gastronomi Turizmi Oturumu ile devam etti.

Destinasyon Yönetimi ve Gastronomi Turizmi oturumunda konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, kamu-özel sektör-STK’lar ekseninde turizmin düzenlenmesi konusunun Türkiye’de henüz başarılamadığını söyledi.

Bu 3 kesim görevini ve sınırını çok net bilmeli

Bağlıkaya, “Şüphesiz ki hepsinin ayrı ayrı önemi var. Özel sektör kendini yenileyebilen dinamik bir organizma. Sürekli işin içinde ve ticari kaygıları var. Kamudan beklenen ne? Kamu kollayıcı, kucaklayıcı, düzenleyici ve denetleyici olacak. Bu ülke hepimizin ve turizm çok önemli. Ne sadece kamuya, ne sadece özel sektöre ne de sadece STK’lara bırakılacak bir konu değil. Herkes görevini ve sınırını çok net bilmeli. Bu bir an önce toparlanmalı. Bu üç kesimin sınırlarını çok iyi çizip, yasal ve yazılı hale getirmemiz lazım. Tanıtım konusunda devletin, bakanlığın çok önemli görevleri olduğunu ama pazarlama konusunda kesinlikle hiçbir şeye müdahil olmaması gerektiğini düşünüyorum. Yine gelen bir turistten (havaalanından, turdan, otelden vs.) 6 kere vergi alıyoruz ve bunların hepsi cirodan. Bakanlık meslek örgütlerinin ayrı yasalarını yapmalı ve daha sonra çatı yasa yapmalı. Özel sektör karar mekanizmalarında etkili olmalı” dedi.

Bağlıkaya, gastronomi turizmiyle de ilgili olarak da şunları söyledi:

“Artık yemek keyfe dönüşmüş durumda. İnsanlar yemeğin peşinden giderek tatil tercihi yapıyorlar. Tatil tercihlerinde gastronomi unsuruna da bakanların oranı yüzde 90. Yine tatil harcamalarında gastronominin oranı yüzde 30. Bu oran ülkemizde yaklaşık yüzde 20’lerde. Türkiye olarak zengin bir mutfağa sahibiz. Dolayısıyla bu oran ülkemiz için çok az ve atmamız gereken adımlar var. Bir araştırmaya göre Türkiye’de 2.200 yöresel yiyecek ve içecek olduğu tespit edilmiş.”

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.