LUFTHANSA UÇAKLARI BOŞ DA OLSA AB SEMALARINDA 18 BİN SEFER YAPACAK!

0

Lufthansa, AB kuralı gereği Avrupa havaalanlarındaki iniş-kalkış haklarını korumak için uçaklar boş da gitse 18 bin sefer yapmak zorunda.

Alman Havayolları Lufthansa, Covid-19 salgının yol açtığı garip bir durumla karşı karşıya kaldı.

Lufthansa, daha önce, kış sezonunda, programının yaklaşık yüzde 10’una karşılık gelen 33 bin seferi iptal ettiğini duyurmuştu. Lufthansa, şimdi de Avrupa havaalanlarındaki slot haklarını kaybetmemek bakımından 18 bin sefer yapmak zorunda kalıyor.

Alman Havayolları firması, uçaklar tamamen yolcusuz ve boş olarak uçmak zorunda da kalsa gelecek sezon slot (iniş ve kalkış) haklarını korumak için bu seferleri yapmak zorunda!

Avrupa Birliği, havayolları firmalarına iniş ve kalkış haklarının en az yüzde 80’ini kullanmalarını zorunlu kılıyor. Bu kural, küresel salgının başlangıcında, yani Mart 2020’de, bir ara askıya alınmış, ancak 2021 ilkbaharında yeniden uygulanmasına başlanmıştı.

Lufthansa, bu nedenle ocak ayında, yolcu az da olsa, hiç olmasa da belli sayıda sefer yapmak zorunda bulunuyor.

”Gereksiz uçuş” eleştirisi

Lufthansa’nın patronu Carsten Spohr, Alman medyasında bu kuralı şiddetle eleştirdi ve bu seferlerin yapılması zorunluluğunun çevreye getirdiği zararlara dikkat çekti.

Spohr, “Avrupa Komisyonunun 2030’a kadar CO2 emisyonlarında 1990’a kıyasla yüzde 55’lik azalmanın sağlanması kararının aksine, ne yazık ki, bu 18 bin gereksiz uçuşu yapmak zorundayız” dedi.

Yaklaşık iki yıldır koronavirüs salgını yüzünden çalkantılı günler geçiren havacılık sektöründe bu yıl sonunda başka sorunlar da ortaya çıkmıştı.

Olağan durumlarda çok meşgul olan yılın bu döneminde, 24 ile 28 Aralık 2021 arasında yaklaşık 11 bin 500 sefer iptal edilmişti. Havayolları firmaları, bu iptalleri, Covid’e yakalanan çalışanlarının varlığıyla açıklamıştı.

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.