Müberra Eresin: İran pazarı çok iyi gidiyor, bu yıl…

0

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, bu yıla çok iyimser başladıklarını, 2021’in son çeyreğinde yüzde 70’leri bulan dolulukların bu yılın ilk 3 ayında da sürdüğünü, Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş moralleri bozsa da her şeye rağmen yıl geneline ilişkin iyimser beklentilerinin devam ettiğini söyledi.

İran Nevruz’la hızlandı, 2 milyona yakın turist bekliyoruz

TÜROB Başkanı Müberra Eresin, Habertürk’ten Cem Ali Çinkılıç’a değerlendirmelerde bulundu. Bu yıla yönelik olarak katıldıkları fuarlardan çok olumlu tepki ve talepler aldıklarını ifade eden Eresin, şunları kaydetti:

“Bu yıla yönelik olarak katıldığımız fuarlardan çok olumlu tepki ve talepler aldık. Türkiye’nin, yabancı turizmciler ve dolayısıyla tatilciler için ne kadar önemli olduğunu gördük. Olumlu sonuçları yılın ikinci yarısından itibaren almayı umut ediyoruz. Amerika ve Avrupa pazarlarında olumlu işaretler var. İspanya ve Latin Amerika’dan turist girişlerimizin geçmiş yıllarda olduğu gibi fark edilir şekilde artmasını bekliyoruz. İran pazarı çok iyi gidiyor. Bu yıl İran’dan 2 milyona yakın turist bekliyoruz. İran pazarı Nevruz bayramıyla birlikte hızlandı ve bu hızlanmanın devamını bekliyoruz. Ortadoğu pazarında mevcut canlılık devam ediyor. Rusya ve Ukrayna turizm pazarlarındaki kaybımızın diğer pazarlar ile kapanması ihtimali devam ediyor. Diğer pazarlardaki yılın ilk aylarında gelen işaretler bu beklentimizi doğrular nitelikte”

Eresin, talepler arasında İstanbul, Antalya, Muğla, Kapadokya ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin tüm destinasyonlarının öne çıktığını belirtti

Şehir otellerinde yılın ikinci yarısında daha güçlü tablo bekliyoruz

Turizm sektöründe bugün itibariyle beklentinin, yılın ikinci yarısıyla birlikte tekrar işlerin açılmaya başlayacağı ve sektörde yukarı doğru gidecek grafiklerin oluşacağı yönünde olduğunu söyleyen TÜROB Başkanı Müberra Eresin, “Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimin olası risklerine karşın bu sezon pandemi öncesi rakamlara ulaşma konusunda umutluyuz. Şehir otellerinde yılın ikinci yarısında daha güçlü bir tablo bekliyoruz” dedi.

2022’nin ikinci yarısından itibaren yıl bazında olmasa da aylık bazda 2019’un verilerini yakalama ihtimallerinin yüksek olduğunu belirten Eresin, 34.5 milyar dolarlık turizm geliri beklentisine de ulaşılabileceğini kaydetti.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.